Nie ma jak pozytywna energia. Trzynasty zestaw polecanych albumów zawiera jej naprawdę dużo. Zarówno w postaci wysokokalorycznej jak i nieco bardziej ulotnej. Aby jednak lepiej dało się odczuć jej działanie, na zasadzie kontrastu serwujemy też parę dołów. Są więc między innymi wyskokowi Pataconez, grająca metal Deyacoda, grający na metalu All Sounds Allowed, ale także ulotna Mela Koteluk i depresyjny Spineinside. Całość w podskokach radośnie prowadzą panowie z Ausdruck.

Ausdruck / Riddim sRagga

Tak niezwykłego kulturowego konglomeratu nie pamiętamy od czasów Trebuni-Tutków i Twinkle Brothers. Oto cały etnokoloryt Górnego Śląska, wyśpiewany z pietyzmem dla oryginalnego dialektu, podany w klasycznych rytmach reggae-ska, z domieszką ragga i jungle. Uwaga! Teksty niekoniecznie o siedmiu łabędziach i Różyczce!

Pataconez / EP

Muza Pataconez rozwala. Do przodu. Rzadko trafiają się kapele emitujące pozytywną energię w takim natężeniu. Ostre, metalowe brzmienie podawane w hiphopowych rytmach i pojechane teksty to ich przepis na muzyczną petardę. Bez oddechu, bez litości. Full metal hiphop. Pełen opór. Znasz Molotova? Pokochasz Pataconez!

All Sounds Allowed / All Sounds Allowed EP

Wszystkie dźwiękowe chwyty dozwolone. Wystarczy, że beczka ma fajne brzmienie, a rura da interesujący pogłos, żeby znalazły się w instrumentarium. Szlifierka pracująca w odpowiedniej tonacji też ma szansę. Ale nie samo ich użycie jest celem. Efektem ich synergia są przebojowe kompozycje o niezwykle interesującym brzmieniu.

Mela Koteluk / Mela Koteluk

Zespół tworzy grupa doświadczonych muzyków oraz ambitna wokalistka i kompozytorka, mająca na koncie występy z wieloma osobowościami polskiej sceny muzycznej (m.in. Gabą Kulką). Muzyka utkana z pieczołowicie wyselekcjonowanej tkanki dźwięków, dopieszczonej pastelową paletą aranżacji i aksamitnym głosem Meli.

Synestesis / 2 day live session in Cracow

Demo śląskiego kwartetu udowadnia, że przestrzeń między rockiem a jazzem jest nie bardziej skończona niż otaczający nas wszechświat. Interesujące partie altówki, dyskretna energia sekcji rytmicznej i wyjątkowa umiejętność kreowania nastrojów powodują, że do tego relatywnie krótkiego materiału można wracać co dzień.

Silly Kris / Silly Sounds

Samplowanie Silly Krisa zdecydowanie wyróżnia się na tle twórczości innych artystów lepiących swoje z gotowych kawałków. Dzięki oryginalnym zabiegom artysta syntetycznej muzyce nadaje pozory życia. Jego utwory to dźwiękowe opowieści, których słucha się jak serialu, w którym nie można doczekać się kolejnego odcinka.

Arrow Haze / Arrow Haze Demo

Arrow Haze psychodelizuje. Słychać wyraźnie, że klimaty z tamtej strony drzwi percepcji zespołowi bardzo pasują. Niezależnie od tego, czy serwuje melancholijną balladę, czy hardrockowy wygar z industrialnym posmakiem. W każdym przypadku potrafi stworzyć intrygującą przestrzeń, której naprawdę warto dać się pochłonąć.

Deyacoda / Mechanism

Świetne, powyginane riffy, miażdżąca sekcja, połamane rytmy, znakomity wokal i ostro, równo przy ziemi tnące gitary. Zespół z powodzeniem połączył hardrockowe brzmienie z numetalową ekspresją i wypracował własny, łatwo rozpoznawalny styl, który w pełni docenić można tylko przy kurkach odkręconych do oporu.

Spineinside / The Icon (demo)

Osobisty, minimalistyczny darkside wykreowany bardzo prostymi środkami, zanurzony w kwaśnym, momentami triphopowym sosie. Prostota środków nie oznacza tu jednak muzycznej biedy. Wręcz przeciwnie! Dla Spineinside jest ona atutem, który bardzo osobistemu komentarzowi do rzeczywistości nadaje autentyzmu i szczerości.

Soundsystem4carS / Darkness EP

Ciekawy i wyróżniający się pośród niezliczonych produkcji z gatunku drum & bass materiał. Autor umiejętnie i płynnie serwuje zmienne tempo bitów sprawnie panując nad narastaniem i wyciszaniem maszynerii. Mocny i dobrze wyregulowany silnik pewnie przecina powietrze dając w tej podroży przyjemność kierowcy i pasażerom.

SKUUND / SKUUND

Zespół pochodzący z pradawnego grodu Kruszwica proponuje współcześnie brzmiącą muzykę z pogranicza alternatywnego rocka i eksperymentalnych poszukiwań. Wyciszony i płynący na falach dźwięków wokal uzupełnia interesujące muzyczne tło wieloznacznym przekazem. Grając ten album odpłyniesz z portu Rzeczywistość.

Vitamins / Witaminowe Demo

Choć posługują się sprawdzonymi narzędziami, nie są jednym z wielu polskich grunge-rockowych zespołów zapatrzonych w gwiazdę z zagranicy. Siła Vitamins tkwi w opartych na mocnym rockowym riffie, przebojowych melodiach i wyrazistym brzmieniu wokalisty. Po prostu. Jednak tyle wystarczy żeby było oryginalnie i ciekawie.