W szóstym zestawieniu płyt polecanych przez Załogę MegaTotal.pl naszło nas. Po prostu naszło nas ;) Urzekający urodą swoich piosenek Pokora przewodzi zbiorowi, na który składają się tym razem lżejsze klimaty, między innymi: pozytywny funky-ska-trip, melodyjny neofolk, ciepły soul-pop, rockowe ballady, egzotyczne miniatury. Nie może jednak zabraknąć i ostrzejszych narzędzi w postaci hardcore’a, rapcore’a i najczarniejszego gotyku.


Pokora / Pokora

Sztuka pisania dobrych i bezpretensjonalnych piosenek to wyjątkowy dar. I dobrze. Jego brak doprowadził bowiem do powstania wielu ważnych zjawisk w muzyce. Najlepszy przykład to Floydzi po odejściu Syda Barretta. Dobrze jednak, że co jakiś czas pojawiają się twórcy, którzy moc tę posiadają. Pokora jest jednym z nich.

Overhood / Overhood II

Łódzka kapela grająca nieźle pogiętą mieszankę rapu i hardcore’a po wydaniu debiutanckiej płyty w ubiegłym roku, rozpoczęła pracę nad nowym materiałem i zbieranie funduszy na jego wydanie na MT. Pierwszy utwór prezentuje nieco łagodniejsze oblicze zespołu, ale wyczuwa się w nim przyczajonego do skoku tygrysa.

LEONOFF / LEONOFF

W niewyjaśnionych okolicznościach doszło do melanżu funky, ska, disco, jazzu, latino, folku i popu z poetyką tekstów obrazującą współczesne życie stolycy. Ta hybryda mogła powstać jedynie dzięki zespoleniu talentów kilkunastu muzyków i osobowości Igora Spolskiego, spiritus mowens niezwykłego zjawiska, jakim jest Leonoff.

Let The Boy Decide / demo

Kojący i bezpretensjonalny głos wokalistki na tle lekko rzężących, folkowych gitar w melodyjnych kompozycjach, jakich nie powstydziłby się sam Neil Young, czy Pixies. Mają na koncie występy na Openerze i Off-festiwalu oraz bardzo dobre recenzje w muzycznych mediach. Szczerze mówiąc, nie dziwimy się i dołączamy.

Train In Vain / Train In Vain Demo

Pociąg, który pędzi nadaremnie? Skąd! Tych czterech z Olkusza prowadzi czadową lokomotywę z tysiącem wagonów pełnych decybeli, jakże potrzebnych młodym sercom. To nie PKP więc jadą szybko i równo. W roli głównej zdolny i pełen wyobraźni gitarzysta, grający z dużym respektem dla Toma M. ale i Jimiego H.

D.E.M. / Kept In Silence

Odpowiednio dobrany muzyczny tandem w postaci ciekawego głosu wokalistki w połączeniu z talentem aranżera przynosi często zdumiewające efekty. Zwłaszcza gdy kompozycje trzymają klasę. Dobrym przykładem jest D.E.M. Tej muzyki słucha się po prostu przyjemnie, z dala od zarzutów o komercję czy powierzchowność.

Letters From Silence / Letters From Silence

Letters From Silence uprawia coś, na co większość kapel decyduje się incydentalnie po to, by przyozdobić album lub na wszelki wypadek mieć w repertuarze pościelówę. LFS do perfekcji opanowali gatunek, który można określić mianem grunge acoustic ballad – połączenie mocy rockowego brudu i lirycznej subtelności.

Halo! / Ekspresowe metody adoracji

Halo! spośród wielu innych kapel uprawiających tzw. “gitarowe granie” z pogranicza popu i alternatywy, wyróżnia pomysł na oryginalną twórczość. Ekspresowe metody adoracji to zestaw rozbudowanych, trwających często ponad sześć minut słowno-muzycznych opowieści. A pomysłowość twórców sprawia, że album intryguje.

helmut / last years

Prawdopodobnie najdłuższy album w historii (na pewno MegaTotal.pl) zawiera jak na razie blisko 70 utworów. Wśród nich znaleźć można tematy na każdą godzinę długiej techno-transowej nocy spędzonej we wszystkich czterech wymiarach, w otoczeniu wszystkich pięciu żywiołów, z udziałem wszystkich sześciu zmysłów.

Michał Truong / Acoustic minatures

Michał Truong, na co dzień grający w wybuchowej kapeli Yoga Terror, tu prezentuje się z odmiennej strony. Klimatyczne, ilustracyjne miniatury, ubarwiane dźwiękowymi smaczkami, są egzotycznymi podróżami z gitarą w roli głównej. Michał świetnie steruje napięciem i dynamiką utworów, dzięki czemu trudno się od nich uwolnić.

Angel’s Sorrow / Scarlet Tears

Weź gęsty, monumentalny klawisz, skrzydło nietoperza, ciemne gitary, skórę węża, sekcję wybijającą szatański rytm, ryk demona, głos diablicy i okryj wszystko ciemną peleryną. Przypomnij sobie najciemniejsze zaklęcia, wypowiadaj je wstecz i powtarzaj aż ogarnie cię ciemność. W tej ciemności dojrzysz szkarłatne łzy.

Alone / Singles created by Studio Alone

Zespół traktuje swoją twórczość wielopłaszczyznowo. Koncerty są przedstawieniami, w których monumentalne elektoniczno-gitarowe aranżacje utworów, przejmujący wokal oraz teksty, ale też scenografia tworzą sugestywną całość. Alone to pierwszy zespół jaki założył konto na MegaTotal i ma tu ponad 400 fanów!

————————————————————————————————————-

Sprawdź poprzednie zestawy polecanych albumów: vol.1, vol.2, vol.3, vol.4, vol.5