Na początku były słowa “Coś bym zagrał…” wypowiedziane przez Andrzeja “Amoka” Turczynowicza. Słowa te usłyszał Paweł Sky – inicjator, organizator, katalizator, “bujak polskiego pankroka”, nieustający poszukiwacz idei punk rocka w progresywnej elektronice i muzyce etno. Tak zaczął się wyjątkowy cykl koncertów kolektywu terenNowy.live, których przez dwa lata odbyło się dziewiętnaście. Dwudziesty będzie mieć miejsce 21 lutego w warszawskim Nowym Wspaniałym Świecie.

Z tej okazji kolektyw terenNowy.live postanowił udostępnić do odsłuchu swoją płytę Ambientność… Przez dwa tygodnie (do 23 lutego 2011) na tej stronie każdy będzie mógł całkowicie bez opłat posłuchać na stronie całej Ambientności… i rzecz jasna kupić ją, jeśli mu się spodoba :)

EDIT: Zgodnie z zapowiedzią odsłuch całej płyty został wyłączony.

Posłuchaj ambientnościowego promomiksu czyli płyty w pigule:

[audio:terennowylive_ambientnosc_promo.mp3]

Podoba ci się? Kup tę płytę już teraz! a także na serpent.pl, i wmoichoczach.com.pl.

Przez dwa lata kolektyw terenNowy.live dał 19 koncertów, stworzył ponad 60 godzin całkowicie improwizowanej muzyki, gościł 19 zaproszonych artystów, wydał płytę i odkrył wiele nowych, artystycznych terenów.

Podczas cyklu Ambientność promuje muzykę przestrzeni w całej swojej różnorodności. Jego koncerty zawsze mają ten sam ramowy, trzyaktowy schemat: najpierw gra terenNowy.live, później zaproszony gość i na koniec ponownie gospodarze. Reszta jest improwizacją.

Zobacz historyczne zdjęcia z poprzednich edycji Ambientności.

Kolektyw prezentuje projekty z pogranicza gatunków ambient, etno, folk, experimental udowadniając, że współczesna muzyka ambient to nie tylko muzyka elektroniczna, ale również muzyka tworzona przez “żywe” instrumenty. To dowód na to, że “ambient” to nie tylko styl muzyczny, ale również idea.

Zobacz clip do utworu Ambientność

Posłuchaj wywiadu, jakiego kolektyw terenNowy.live udzielił rok temu w Radio Euro (21 stycznia 2010)

[audio:terennowy_radioeuro_20100121.mp3]

A oto, co pisze się o Ambientności…

Ambientność to udana symbioza etnicznego instrumentarium, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki, osadzona w ekosystemie profesjonalistów, pasjonatów i… marzycieli. (…) Wszystko zamyka się w małej, mistycznej świątyni dźwięku.
Rzeczpospolita / Michał “Madur” Madura

Pierwsza płyta warszawskiego kolektywu pokazuje, że ambient, trans i etniczna psychodelia wciąż mają się dobrze. (…) ma szansę zauroczyć tych, którzy w dźwiękach i pomiędzy nimi szukają przestrzeni nieoczywistych.
Gazeta.pl / Marcin Babko

Etniczność, transowość i spójność – te trzy elementy charakteryzują debiutanckie wydawnictwo TerenuNowego.live
musicnews.pl / Tomek Mądry

TerenNowy łączy postindustialne elektroniczne preparacje, etniczne brzmienia, eksperymenty z wokalami za równo żeńskimi jak i męskimi, improwizowane gitary w psychodeliczno-ambientowy amalgamat – raz gęsty i rozwibrowany innym razem minimalistyczny o wiele bardziej niż można by przypuszczać przy tak licznym składzie. To stopniowanie dobrze świadczy o grupie.
M | I nr 3/4 10, mirt

terenNowy.live to projekt bezprecedensowy na polskiej scenie muzycznej. (…) Okazuje się jednak, że to niezwykłe spotkanie przeszłości z nowoczesnością wypada wyjątkowo zgrabnie.
WAFP / [jaszko] Jaś Felcyn

Kilka tygodni temu nadeszła płyta pt. Ambientność… licznego kolektywu TerenNowy.live. (…) No i jest czego posłuchać! (…) i nagle, pojawia się ulga w postaci nowego owocu ze starego drzewa.
plaśnięcie w budyń / Marek Styczyński

Płyta pełna improwizacji. Delikates dla zwolenników mistycyzmu, kwaśnych podróży i permanentnej oniryczności. (…) Sympatyczna spontaniczność, której w takim (bliżej nieokreślonym) gatunku brakowało na polskim rynku.
Uwolnij Muzykę / Łukasz Stasiełowicz

Ambientność… to płyta wyjątkowa. Nie jest zapisem samej tylko muzyki. terenNowy.live ma własną filozofię istnienia, działania i tworzenia i konsekwentnie realizuje ją w kolejnych odsłonach.
MegaZin / Aleksander Pawlak

Osobiste Muzeum Muzyki

Kolektyw terenNowy.live wydał już jedną płytę w barwach MegaTotal.pl i zbiera na kolejną. Dołóż się do powtórnego sukcesu terenNowego i dorzuć kilka groszy na Osobiste Muzeum Muzyki.