17 stycznia w szczecińskim klubie Alter Ego odbędzie się spotkanie z bohaterami (niektórymi) i autorami (wszystkimi) książki Gdzie oni są?, która ukazała się dzięki społeczności MegaTotal.pl. W trakcie wieczoru zagra zespół iNNi, a Lunatic (Sound Cliniqum) poprowadzi alternatywną potańcówkę z muzyką lat 80.

Gdzie oni są? to zbiór wspomnień ludzi związanych z muzyczną sceną lat 80. w Polsce – muzyków, dziennikarzy, fanów. Tych, dla których muzyka stanowi sens życia. Są wśród nich m.in. Anja Orthodox (Closterkeller), Jerzy Owsiak, Krzysztof Jaryczewski (były wokalista Oddziału Zamkniętego), Glaca (Sweet Noise, My Riot), dziennikarka Monika Olejnik, Sławomir Ciesielski (Republika), Marek Kościkiewicz (założyciel De Mono), Adam Nowak (Raz Dwa Trzy), Piotr Stelmach, Mikołaj Lizut, Tomasz Żąda, Anna Ciechowska, członkowie zespołów: Brygada Kryzys, Moskwa, Dezerter, Apteka, Blitzkrieg, Rezerwat, IŁ-62, Cool Kids of Death, oraz wiele innych osób, które miały mniejszy lub większy wpływ na polską muzykę zarówno w tamtych czasach, jak i dziś.

Książka miała ukazać się już w 2004 roku i na potrzeby jej promocji powstał zespół iNNi. Do jej wydania jednak nie doszło, ale zespół przetrwał. Od tego czasu zagrał na wielu ważnych imprezach i wydał trzy płyty długogrające. Ostatnia ukazała się dzięki wsparciu fanów na MegaTotal.pl. I to oni doprowadzili do publikacji książki.

- Historia właśnie zatoczyła dla nas koło. Dzięki nieopublikowanej książce powstali iNNi, by teraz za sprawą płyty tego zespołu, doprowadzić do jej publikacji. Cudowny splot wydarzeń, no i jak tu nie wierzyć w anioły – cieszą się autorzy Artur Szuba i Kasia Andrzejewska.

- To jest bardzo dobry pomysł z tym wspominaniem lat 80. Obecne dzieciaki zaczęły jakiś czas temu interesować się tamtą epoką, no i przy okazji mody na kiczowate świecidełka, czy „noworomantyczne brzmienia” i dyskotekowe mózgotłuki, mogą wreszcie lepiej i głębiej poznać dekadę przełomu, bo przecież lata 80. były w polskiej historii naprawdę wyjątkowe. Sytuacja polityczna, społeczna i ta cała bieda, która nas dopadła, musiały mieć wpływ na życie kulturalne, na to co działo się w naszych głowach, wreszcie – na muzykę młodego pokolenia. – Pisze we wstępie do książki znany dziennikarz muzyczny Marek Wiernik.

Książka jest bogato ilustrowana zdjęciami – zarówno archiwalnymi, przedstawiającymi rozmówców w tamtych czasach, jak i współczesnymi, pokazującymi, gdzie oni są teraz. Fotografie pochodzą z prywatnych zbiorów, w większości są więc unikatami, wcześniej publikowanymi niezwykle rzadko.

Spotkanie i koncert odbędą się w czwartek 17 stycznia o godzinie 20.00 w szczecińskim klubie Alter Ego. Wstęp wolny.

Kup książkę w sklepie MegaTunes.

Dołącz do wydarzenia na Facebooku