Kilka dni temu małżonek mój odebrał z poczty przesyłkę. Szedł po nią prawie tydzień, ale w końcu doszedł. Otworzył paczkę, uśmiechnął się i mówi: “masz pani menadżer, czytaj i ucz się”.

biznes_muzyczny_page

Dostaliśmy w prezencie od załogi MegaTotal.pl i wydawnictwa Placet książkę pt. “Biznes muzyczny” autorstwa Patryka Gałuszki. Dołączony doń był przepiękny list mówiący o tym, że będąc częścią rynku muzycznego koniecznie powinniśmy zapoznać się z jej treścią. Więc się zapoznałam…

W oczekiwaniu na wypożyczenie ostatniej części mojej sagi o Bastardzie i Błaźnie (“Skrytobójca” i “Złotoskóry” Robin Hobb – szczerze polecam tym, którzy lubią baśnie z rycerzami i smokami!) przeczytałam ją w dwa wieczory.

Po pierwsze powiem tak: “Panie Gałuszka! Cholernie dobry kawał roboty!” Historia amerykańskiego ryku muzycznego przedstawiona tak, że wiele razy łapałam się na tym, że miałam otwarty dziób… Polecam szczególnie fragment o tym, że Elvis Presley wcale nie był nikim wyjątkowym. Po prostu znalazł się w odpowiednim miejscu, w odpowiednim czasie.

Po drugie: ta książka nie odpowie Wam na pytanie jak zrobić karierę. Żebyście się nie łudzili. Ale ta książka Was wiele nauczy. Choćby tego jak wygląda “łańcuch pokarmowy” między artystą a słuchaczem.

My (czytaj: iNNi) dzięki fanom na MegaTotal.pl wydaliśmy nasz trzeci krążek. To co działo się przy dwóch poprzednich muszę przemilczeć, żeby Was nie wystraszyć. Swoją historię, mogłaby opowiedzieć również Kasia Nosowska, która w 1993 roku podpisała tak świetny kontrakt, że ogromne pieniądze, które Hey trzaskał przy pierwszej płycie, zobaczyła długo po premierze drugiej.

Pisząc “żeby Was nie wystraszyć” mam na myśli kapele, które wydają swoje pierwsze krążki. Ta książka powinna być dla Was czymś w rodzaju elementarza na tym rynku.

A – artysta
B – band
C – ciężkie negocjacje
D – dystrybutor
E – ewentualnie zwrot kosztów
F – fatalne warunki koncertowe
(…)
ZAiKS – Stowarzyszenie Autorów ZAiKS

Zobaczycie jak rynek wyglądał kiedyś (od tej drugiej strony), jak przez lata ewaluował, a jak wygląda teraz i jakimi rządzi się prawami.

Powtarzam jeszcze raz: tu nie ma porad, ani recepty na to jak zostać Dodą czy Feelem. Są tu suche fakty i informacje kim dla całej machiny jesteście, jakie macie prawa (ZAIKS, STOART, ZPAV, etc), ale i obowiązki;)

Polecam, polecam, polecam!!! Polecam tę publikację również słuchaczom. Zobaczycie ile rzeczy się dzieje, zanim ściągniecie mp3 za grosiki na Megataotal.pl. Poznacie różnicę między zespołem, który jest produktem wielkich koncernów a zespołem, który promuje się we własnym zakresie na swojej www.

Nie nazwę tej książki Biblią!!! Bez przeczytania Biblii żyje więcej ludzi niż myślicie. A znacie kogoś kto nie miał w rękach nigdy elementarza? ?

Z muzycznym pozdrowieniem

iNNa menadżerka

=======================================

Od Redakcji:

1. Książkę Patryka Gałuszki BIZNES MUZYCZNY można kupić w dobrych księgarniach lub bezpośrednio w wydawnictwie

2. Artysto, jeśli dotarła do Ciebie ta książka, jeśli zdążyłeś ją przeczytać i uważasz, że warto podzielić się wrażeniami, spisz je i wyślij na adres info[at]megatotal.pl