Charakterystyczny głos Bartka Księżyka, znany dotąd głównie z kompozycji grupy NeLL zostanie rozpoznany natychmiast, bez względu na muzyczne okoliczności. Jednak w przypadku Prince Of Pawns, solowego albumu artysty, wydanego pod szyldem K-Essence ten głos odkrywamy na nowo.

Wyjęty z ram rockowego składu Księżyk daje w pełni zaistnieć posiadanej przez siebie i rzadkiej wsród muzyków rockowych umiejętności – pisania świetnych piosenek w duchu klasycznego songwritingu. Płyta od pierwszych słów utworu tytułowego uderza dramatyzmem emocji oraz pieczołowicie nakreśloną i mroczną atmosferą kompozycji. Wyrazisty teledysk doskonale tę atmosferę oddaje.

Tytułowy Książe Pionków, którego postać zdaje rozpościerać się nad całością liryczną płyty, (nadając jej w pewnym sensie cechy koncept albumu) to jednak postać o tyle mroczna, co jak się wydaje niejednoznaczna i skomplikowana. Oprócz demonów nawiedzają go również jaśniejsze byty. Pojawia się bowiem na płycie kilka cieplejszych kompozycji: od refleksyjnego “Late Night Show” czy “Since You Put It This Way” począwszy, poprzez poruszające “Oh Mum”, a nawet po zabarwione czarną, ale zawsze, ironią – “Suicide”. Przeważnie jednak sączy się z tego albumu osnuta kolorową mgiełką, iście gotycka melancholia, zdolna wprowadzić słuchacza w paradoksalnie błogi stan niepokoju…

Mimo dość ograniczonego instrumentarium muzyka uderza bogatą paletą brzmień i po prostu wysoką jakością wykonania. Bartkowi w kilku utworach towarzyszy (na perkusji!) Łukasz Lach z L.Stadt. Talent muzyków, doskonała produkcja i sugestywne interpretacje wokalne sprawiają, że Prince Of Pawns kreuje nastrój porównywalny do dokonań mistrzów klimatu – Nicka Cave’a, Petera Murphy, Marka Lanegana, czy też wczesnych płyt Bowiego. Warto dodać, że niezwykle atrakcyjnie, jak to na Requiem Records przystało, wydany album jest 79. płytą sfinansowaną przez społeczność MegaTotal.pl!

Księżyk jest jednym z tych niewielu wokalistów, którzy nisko nucąc dowolną melodię czy melodeklamując słowa na pograniczu szeptu osiągają więcej, niż wielu znanych nam frontmanów zaopatrzonych w megafony. To taki rzadko spotykany konglomerat charyzmy, słuchu muzycznego, unikalnej barwy głosu i po prostu – talentu.

Żeby nie zostać posądzonymi o zbytnie zadęcie, nie omieszkamy wetknąć małej szpili – tzw ukryty track, oddzielony kilkoma minutami ciszy od kończącego Suicide i obowiązkowo kakofoniczny, można spokojnie było sobie darować. Wcale nie dlatego, że nie grzeszy oryginalnością w sensie konceptualnym. Głównie, ze względu na to, że niewielu słuchaczy do niego dotrze. Nie jest wyodrębniony jako osobna ścieżka na dysku, a jeśli ktoś nie znajdzie o nim informacji w jednej z recenzji, to wpadnie na jego trop jedynie zasypiając w trakcie słuchania albumu. Niewielkie szanse… A poza tym, zdecydowanie pragniemy, aby (wbrew tytułowi ostatniego utworu) nie były to chronologicznie ostatnie dźwięki wydane przez artystę K-essence! Tak już zupełnie na końcu: pozdrawiamy NeLL :)

KONKURS

Jest prosty i możesz w nim wygrać jeden z 5. egzemplarzy Prince Of Pawns. Napisz w kilku słowach kim jest wg Ciebie tytułowy Książę Pionków (Prince Of Pawns). Wyślij swoje słowa na adres konkurs@megatotal.pl do niedzieli 26. stycznia. Nagrodzimy najciekawsze odpowiedzi. Nie zapomnij o koncie na MegaTotal.pl i polubieniu nas na Facebooku.

Kup tę płytę w sklepie MegaTunes.pl.

Utwory na płycie:

01. Prince Of Pawns
02. I’m Drowning, Babe
03. Dog for Birthday
04. I Want to See You Smoke
05. Oh Mum
06. Late Night Show
07. Faraway Land
08. Genuine Blues
09. You Lack The Balance
10. Since You Put It This Way
11. Suicide

Muzycy:
Bartek Księżyk – kompozycje, teksty, wokal, gitary
Łukasz Lach – perkusja (01, 04, 07)

Autorzy tekstów:
Przemek Stranc (05, 06)
Kasia Powirska (08)

Produkcja, miksy i mastering – Tonn Studio Łódź:
Krzysztof Tonn
Maciej Staniecki
Bartek Księżyk

Wydawca: Requiem Records
www.requiem-records.com

Płytę sfinansowali Fani z serwisu MegaTotal.pl:
soul
gaduła
malena
E!lastyna
marsilje
mdwh
silverka
asp62
nesca
mickeymouse
oraz 140 innych fanów.