Znamy już głównego laureata Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon 2015. Podczas finałowej gali która odbyła się w Teatrze Nowym w Łodzi za najlepszą piosenkę uznano „Sypnij ziarnem szczerych słów” – utwór Katarzyny Nosowskiej do filmu Borysa Lankosza „Ziarno prawdy”.

KamerTon 2015

Druga edycja konkursu, którego formułę wypracowaną przez Stowarzyszenie „Łódź Filmowa” zainaugurowano rok temu podczas Forum Kina Europejskiego Cinergia tym razem miała już charakter samodzielnego wydarzenia. Co ciekawe, w tym roku wybór publiczności był zgodny z werdyktem jury, w którego skład weszli aktorka Edyta Jungowska, pisarz i eseista Janusz Rudnicki oraz producent muzyczny Leszek Biolik. Oto nagrodzona piosenka:

Oprócz laureata w konkursie uczestniczyły następujące utwory:
„Low” w wykonaniu Julii Marcel do filmu „Jak całkowicie zniknąć” Przemysława Wojcieszka
„Skaczemy jak pacynki” w wykonaniu Tymon&The Transistors do filmu „Polskie gówno” Grzegorza Jankowskiego
„Piąte. Nie odchodź!” w wykonaniu Patrycji Markowskiej do filmu „Piąte. Nie odchodź!” Katarzyny Jungowskiej
„Król życia” w wykonaniu Karimski Club i Łukasza Lacha do filmu „Król życia” Jerzego Zielińskiego

Werdykt uroczyście odczytała wierszem przewodnicząca Jury – Edyta Jungowska:

Podczas Gali wszystkie nominowane piosenki zostały przedstawione w formie autorskiego performansu muzycznego, autorstwa Marcina Zabrockiego. Także i on sam, na co dzień współpracownik grupy Hey i przyjaciel Kasi Nosowskiej odebrał w jej imieniu główną nagrodę. Artystka podziękowała zaś publiczności z ekranu.

Kamerton 2015. Występ Marcina Zabrockiego. Foto: Radosław Stępień / KamerTon

Kamerton 2015. Podziękowania Kasi Nosowskiej. Foto: Radosław Stępień / KamerTon

Stowarzyszenie Filmowa Łódź wręczyło także KamerTon Wszech Czasów dla Danuty Szaflarskiej. W imieniu aktorki odebrała go reżyser Dorota Kędzierzawska. Nagroda jest nawiązaniem do roli Szaflarskiej w filmie Leonarda Buczkowskiego “Zakazane piosenki”, symbolizującego początek “filmowej” Łodzi. Był to pierwszy po II wojnie światowej obraz zrealizowany w łódzkiej wytwórni filmowej. Galę uwiecznił występ Stanisławy Celińskiej która zaprezentowała piosenki ze swojej ostatniego albumu “Atramentowa”.

Zdjęcia: Radosław Stępień / KamerTon

IDEA KONKURSU

Organizatorzy i pomysłodawcy konkursu, Stowarzyszenie Łódź Filmowa niezwykle trafnie uzasadniają potrzebę jego powstania:
Celem i przyczynkiem do powstania Konkursu Polskiej Piosenki Filmowej KamerTon jest popieranie niezwykle cennego zjawiska, jakim jest coraz bardziej popularna wśród producentów swego rodzaju moda na łączenie nowych produkcji filmowych z tzw. oficjalną piosenką promocyjną. Dostrzegamy, że poziom artystyczny wielu tych utworów jest wręcz wybitny. Natomiast ich funkcjonowanie w obszarze kultury masowej bywa krótkotrwałe, podobnie jak krótki bywa żywot filmów w kinach. Dedykowana piosenka filmowa wykorzystywana w filmie, obok zwiastuna filmowego, plakatu, to zabieg artystyczny, który jest wykorzystywany dla podkreślenia wyjątkowości dzieła filmowego. Dlatego chcielibyśmy, aby poprzez naszą imprezę oraz towarzyszące jej zainteresowanie mediów poświęcono tej małej formie często wielkiej sztuki, jaką są oryginalne piosenki filmowe, nieco więcej uwagi. Zdarza się, że piosenki pochodzą z filmów o charakterze niszowym, rozpowszechnianych jedynie na pokazach w kinach studyjnych i nominacja w konkursie KamerTon to niejednokrotnie pierwszy kontakt takiego utworu z szerszą widownią.