3 czerwca w krakowskim teatrze Łaźnia Nowa odbędzie się koncert dwóch niezwykłych indywidualności. Elektroniczny rodowód włoskiego kompozytora i muzyka Teho Teardo połączy się na żywo z mrocznymi i eksperymentalnymi brzmieniami Blixy Bargelda, założyciela Einstürzende Neubauten. To jedyny polski koncert podczas trasy promującej najnowszy album duetu “Nerissimo”.

Teho Teardo & Blixa Bargeld: jedyny koncert w Polsce!

Tego typu spotkania dwóch osobowości zazwyczaj kończą się na jednym projekcie ograniczonym w czasie. W tym przypadku szczególna więź, zarówno artystyczna jak i osobista, Teho i Blixy oraz wspólna pasja odkrywania nowych terytoriów w muzyce i sztuce doprowadziła do powstania nowego albumu „Nerissimo”. “Nerissimo” to w języku włoskim stopień najwyższy przymiotnika „czarny” czyli najczarniejszy i nie chodzi bynajmniej o określenie muzyki na płycie mianem „czarnej”. Czerń może mieć swoje zastosowanie w muzyce: tak jak kolor czarny zawiera w sobie wszystkie kolory, tak muzyka może zawierać w sobie wiele możliwości. Napisane i śpiewane w języku niemieckim, angielskim i włoskim, utwory dzieją się niczym odgrywane na szalce Petriego mikroskopijne dramaty jak „Ulga” czy surrealistyczna epopea czyli siedem minut kosmicznej podróży “Animelle”. Tytułowy utwór “Nerissimo” otwiera album w wersji angielskiej i zamyka go w wersji włoskiej.

Nowością w tej współpracy jest wykorzystanie instrumentów dętych, zwłaszcza klarnetu basowego, który odgrywa głęboką i bardzo istotną rolę w kilku nowych utworach; całego arsenału dzwonów, gitary barytonowej Teho i aranżacji klasycznych instrumentów smyczkowych. Razem ich dźwięk tworzy niesamowite widmowe spektrum wsparte niskim aksamitnym głosem Blixy. Słuchając tego albumu przemieszczamy się pomiędzy dwoma językami, dwoma miastami: Rzymem i Berlinem, gdzie powstawał album w pełnej wrażeń i emocji podróży przez trzy ostatnie lata wspólnej pracy twórców. Podróży przez wieloznaczny mrok, pamiętnik objawień i kolorów jak nocny lot z wyłączonymi światłami nad rozświetlonymi europejskimi stolicami.

SZCZEGÓŁY KONCERTU:

3 czerwca 2016 godz. 20:00 (otwarcie bram o 19.00).
Teatr Łaźnia Nowa, Kraków, os. Szkolne 25
Bilety: w kasie teatru lub www.laznianowa.pl
W sieci ticketpro.pl i salonach Empik,
Cena: 65 zł, w dniu koncertu 75 zł.

Wydarzenie na Facebooku.

Teatr Łaźnia Nowa, to prężnie działający krakowski teatr, mieszczący się w wyremontowanej, postindustrialnej przestrzeni dawnych hal warsztatów mechanicznych w Nowej Hucie. Podczas dziesięciu lat istnienia, Łaźnia Nowa wypracowała solidną markę na polskim rynku teatralnym. Wykreowała między innymi: Festiwal Teatralny Genius Loci, Międzynarodowy Festiwal Teatralny Boska Komedia i Festiwal Mrożkowski.

Źródło: informacja prasowa organizatora