Po długiej przerwie terenNowy.live wraca na MegaTotal.pl, by zebrać środki na wydanie drugiego krążka. Na tę okoliczność dyrygent terenNowego, Paweł Sky opowiada o tym, co kolektyw, robił, robi i będzie robić.

Wracamy na MegaTotal.pl, bo odczuwamy brak kolejnej płyty, a tak naprawdę wielu płyt. Materiału “studyjnego” nagranego na śladach mamy co najmniej na trzy krążki. Jesteśmy projektem improwizatorskim, każdy koncert ma własny klimat i niepowtarzalne brzmienie. I tak naprawdę powinniśmy nagrywać płytę z każdego koncertu.

Weszliśmy już na pewien poziom, z którego nie schodzimy. I zgodnie z zasadą, że lepiej zrobić dużo małych kroków, niż jeden wielki, postanowiliśmy wydać na razie materiał z archiwalnymi nagraniami z lat 2007-2010. Płyta Osobiste Muzeum Muzyki będzie dźwiękowym pamiętnikiem, zapisem pięknych wspólnych spotkań, jak koncert w Pałacu Kultury i Nauki, na Squacie Elba, w Zamku Ujazdowskim czy otwockim lesie i oczywiście, w legendarnym dla nas klubie Dobra Karma.

Te nagrania są o krok dalej niż nagrania z “Ambientności…” i dwa kroki przed tym co prezentujemy w chwili obecnej. Ale jakie nagrania byśmy nie prezentowali, to słychać w nich nasze niepowtarzalne przestrzenie w klimacie ambientowej, etnicznej psychodelii. W chwili obecnej z mocnym akcentem transowym, wręcz szamańskim, hipnotycznym.

To był bardzo intensywny czas. Zagraliśmy około 30 koncertów, wydaliśmy singla „5th anniversary of terenNowy collective”, powstał nowy cykl koncertowy “101% IMPROWIZACJI”, którego cztery edycje odbyły się w warszawskiej Galerii Freta z udziałem gości, m.in: Milo Kurtisa, Mieczysława Litwińskiego i Kamila Rogińskiego. Jednym słowem działo się.

Obecnie jako terenNowy.live wpadliśmy koncertową hibernację do wiosny 2014 i skupiamy się głównie na projekcie terenNowy.kids. Ma on ogromny potencjał, a działania z dziećmi sprawiają nam ogromną frajdę. Zagraliśmy super koncert z okazji Dnia Dziecka w Och-Teatrze, który wyznaczył nową jakość naszych działań.

Zapraszam 1 grudnia do Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie, gdzie podczas Europejskich Targów Muzycznych Co Jest Grane 2013 organizujemy warsztat muzyczno-plastyczny w wykonaniu projektu terenNowy.kids.

terenNowy.live tworzy obecnie około szesnastu osób, i już z doświadczenia widzę, że rodzi się trzecia generacja kolektywu. Na początku była nas czwórka, a na pięciolecie zagraliśmy w dwudziestoosobowym składzie. Oczywiście wszystko na zasadzie ewolucji. Jedni są od zawsze, inni przychodzą na chwilę, kolejni przychodzą i zostają.

I o ile mam zasadniczo złą opinię o aktualnej młodzieży, to jeżeli chodzi o młodzież muzyczną, muszę stwierdzić, że nadchodzi pokolenie chyba najlepiej wykształconych muzyków i przede wszystkim wiedzących, co chcą osiągnąć w muzyce. Wchodzą i grają. I to jak! Swoją drogą Mateusz Dobrowolski jest dobrym selekcjonerem, wynajduje co raz to piękniejsze diamenty :)

terenNowy.live tworzą obecnie (kolejność według stażu):

Krzysztof Nieporęcki – generuje dźwięki za pomocą zestawu djskiego, znawca muzyki, właściciel kultowego sklepu z płytami “Hey Joe”.

Krzysztoff Skain May – kolektywny mamrot, recytuje swoje wiersze w wielu językach świata, jest także Malarzem Pokojowym.

Andrzej Amok Turczynowicz – gitarzysta, człowiek legenda, jeden z pierwszych hipisów w Polsce, uznany makrobiotyk i w 100% intuicjonista w działaniach wszelakich.

Anna Janczur – mruczanka i kameleon w jednym. Na scenie istota płochliwa, specjalizująca się podczas śpiewania w “scenicznym maskowaniu doskonałym”. Czasem trudno odróżnić ją od statywu. Utalentowana pisarka, tworzy również piękne mozaiki.

Nina Nu – wokalistka. Z nana z takich zespołów jak Żywiołak, HA-DWA-O, Dzieci Mona Lisy, Analog. W chwili obecnej tworzy zespół Nina Nu. Wulkan energii i ekspresji podczas koncertów.

Walter – elegancki człowiek zagadka. Pojawia się i znika. Specjalizuje się w fotografii przestrzennej, ostatnio próbuje sił w grze na drumli.

Zaczarowany Ołówek – czyli kobieta w bieli. Jak pękła jej misa tybetańska okazało się, że jest utalentowaną perkusistką. Gra na djembe.

Katarzyna Ogonowska (3kropki) – kobieta z trzecim okiem. Specjalizuje się w fotografii koncertowej.

Adam Słupczyński – kolektywny tablista. Spokojny, skromny i utalentowany człowiek. Moim zdaniem, jeden z najlepszych perkusistów w Polsce. Gra również w zespole Tam czyli Tu.

Mateusz Dobrowolski – strażnik muzycznych tradycji. Wybija rytmy na Mazowieckim Bębnie Obręczowym. Najbardziej związany ze sceną folkową, znawca i organizator.

Piotr Plebańczyk – z wykształcenia organista, z powołania dźwiękowy pirat. Klawiszowiec. Pilnuje, aby w kolektywnej muzyce nigdy nie było nudno.

Sebastian Odra-Sztark – kiedyś klawiszowiec, obecnie basista. Na czym by nie grał zawsze tworzy przestrzeń. Fan Czesława Niemena oraz fanatyk analogowych instrumentów elektronicznych.

Łukasz Ciepłowski – poszukiwacz instrumentów oraz podróżnik. W kolektywie gra na skonstruowanej przez siebie perkusji z beczek po wodzie. Kolektywny strażnik rytmu. Grał w zespołach Rh+ Audiowizualna Grupa Przyjaciół oraz Das Moon.

Ania Ankiel Górna – pięknie grająca na cymbałach. Sprawia wrażenie jakby urodziła się z instrumentem w ręce.

Krzysztof Lewandowski – na co dzień zaangażowany w tworzenie lepszego świata. Anarchista, ekolog, wydawca. W kolektywie człowiek niespodzianka. Co koncert to nowy instrument. Zawsze akustyczny. Grywał z Osjanem.

Patrycja Zisch – wokalistka, multiinstrumentalistka. Z pozoru nieśmiała, na scenie przeistacza się w drapieżnika. Jak się okazało laureatka wielu konkursów. Zasłużenie…

I nasz ostatni podróżnik Wojtek Józefowicz, rzeźbiarz i trębacz w jednym.

No i oczywiście kierownik zamieszania – Paweł Sky, czyli inicjator, organizator, katalizator i “bujak polskiego pankroka”. (przyp. red.)

Sam pomysł płyty “Osobiste Muzeum Muzyki” czyli po prostu “Omm” narodził się tuż przed pięcioleciem kolektywu. Może zrealizujemy go na siedmiolecie (marzec 2014).

Oczywiście, jak wszystko w naszym przypadku, nic nie jest jednoznaczne i om można odczytywać jako mantrę symbolizującą powstanie Wszechświata, transcendentalną wibrację, albo jednostkę oporu elektrycznego. To od odbiorcy zależy, jak interpretuje naszą muzykę. My po prostu tworzymy Piątą Stronę Dźwięku, którą każdy odbiorca musi sam odnaleźć. My jesteśmy tylko pomostem między dźwiękami a podświadomością, czyli powrotem do pierwotnych emocji, które są w każdym z nas.

Bezpośrednim motywem obecnej mobilizacji w temacie realizacji archiwalnej płyty “Omm” są maile z pytaniem, kiedy będą dostępne nowe nagrania kolektywu. Pierwszy raz odczuwamy, że są osoby, które czekają na naszą muzykę. I to nas zmobilizowało.

Oczywiście chcielibyśmy wydać materiał z muzą, którą gramy teraz. Niestety realia są takie, że gramy jak gramy, czyli poza jakimikolwiek schematami, i nawet małych, niezależnych wytwórni nie stać na poniesienie kosztów produkcji i tłoczenia naszego materiału. Bo jak robić to już dobrze: mix, remastering, etc.

Pytaliśmy już wszędzie i u dużych i małych, w Polsce i zagranicą również. To, że kolektyw dalej funkcjonuje to efekt naszej pasji, fascynacji wspólnym improwizowaniem (wspólne granie jest dla nas jak narkotyk, silnie uzależnia), wsparcia naszych słuchaczy i poczucia, że robimy rzecz niespotykaną, wyjątkową. A projekt terenNowy.kids uważam za wyjątkowy w skali światowej.

Trzeba wierzyć to co się robi, mieć z tego przyjemność i być cierpliwym. I na razie jesteśmy w stanie spróbować wydać płytę z materiałem archiwalnym, też intrygującym, ciekawym. Na nim już słychać zapowiedź obecnego klimatu terenNowego, czyli transowych mantr, jak “bio punk”, gdzie trójka wokalistów powtarza “jedna szansa, jedno życie” czy “wolny” (moim zdaniem najlepszy utwór na płycie, osobiście kojarzący mi się z klimatem DCD), gdzie Skain mówi “wolny zawsze jestem”, albo nagrany w otwockim lesie utwór “twój anioł” – “twój anioł, miłością jest”.

Płyta będzie miała dwie wersje: cyfrową, w postaci jednego pliku zmiksowanego przez Dj Hiro Szymę, oraz indeksową CD w limitowanym nakładzie 500 sztuk z bonusowym utworem z cyklu “101% IMPROWIZACJI” nagranym w roku 2012 w Galerii Freta.

Dla wszystkich, dokładnie dla wszystkich osób, które nam pomogą, choćby jednym megacentem mamy prezenty czy jak to się nazywa na MT “bonusy” :) My zbiórkę funduszy na realizację płyty “Omm” na MT poprostu traktujemy jako zakup muzyki przez słuchaczy przed premierą. Każdy będzie mógł wybrać, czy chce płytę w postaci mp3 (w przeliczeniu 10 PLN) czy limitowany nośnik CD + wysyłka (w przeliczeniu 40 PLN). Dla bardziej “zaawansowanych” mamy jeszcze inne, bardzo intrygujące niespodzianki. Wszystkich zapraszamy do zakładki
bonusy.

Projekt terenNowego.live można wspierać tutaj: http://www.megatotal.pl/omm