Pierwszego października w ramach corocznych Urbanator Days w łódzkiej Wytwórni wystąpił Michał Urbaniak wraz ze znakomitymi nowojorskimi muzykami. Przedtem brawurowo zagrał także ze swymi gośćmi, legendarną grupą SBB w oryginalnym składzie z lat 70′. Oto relacja wraz z fotogalerią.

Michał Urbaniak. Foto: Anita Andrzejczak

Józef Skrzek, Antymos Apostolis oraz Jerzy Piotrowski – w tym składzie grupa SBB, uznawana za najlepszy polski zespół rockowy wszech czasów nagrała swoje najbardziej klasyczne albumy, a przedtem, w latach 1971-1973 towarzyszyła Czesławowi Niemenowi. Z Michałem Urbaniakiem, inną legendą polskiej muzyki rozpoczęli współpracę dopiero w ubiegłym roku. W marcu zagrali wspólny koncert w radiowej Trójce. Ich występy trudno jest określić mianem SBB plus gościnnie Michał Urbaniak. Na potrzeby tej współpracy twórczej powstały specjalnie zaaranżowane i ujazzowione wersje utworów Silesian Blues Band z ich klasycznych albumów. Niepowtarzalne skrzypce Urbanatora to istotny element brzmienia tej w dużej mierze improwizowanej muzyki rozpostartej gdzieś między rockiem a jazzem. Tak też było i tym razem w łódzkiej Wytwórni.

SBB i Michał Urbaniak. Foto: Anita Andrzejczak

Potem zaś na scenie pojawił się ponownie Urbanator, który wraz z plejadą wybitnych amerykańskich muzyków zaserwował fanom swingu, jazzu, hip-hopu, a właściwie po prostu dobrej muzyki prawdziwie niezapomnianą ucztę.

Urbanator band. Foto: Anita Andrzejczak

Wśród artystów, jakich Michał Urbaniak ściągnął do Łodzi byli:
Al MacDowell, gitara basowa (współpraca m.in. z Ornette Colemanem czy Jocelyn Brown)
Femi Temowo, gitara (m.in. Wynton Marsalis, George Benson czy Andrea Bocelli)
Xantoné Blacq, pianista i kompozytor (m.in. Nigel Kennedy czy Amy Winehouse)
Frank Parker - perkusja (m.in. John Patitucci oraz Randy Brecker).
Wystąpili także utalentowany raper i beat-boxer Andy Ninvalle oraz doskonała francuska wokalistka Camille Bertault. W drugiej części koncertu na scenie Wytwórni pojawili się także młodzi polscy muzycy uczestniczący dzień wcześniej w warsztatach Urbanator Days. Wypełniona widownia łódzkiej Wytwórni podziękowała owacją za doskonały muzyczny wieczór.

Wytwórnia podczas koncertu SBB. Foto: Anita Andrzejczak

Urbanator band. Foto: Anita Andrzejczak

Al MacDowell. Foto: Anita Andrzejczak

Femi Temowo. Foto: Anita Andrzejczak

Xantoné Blacq. Foto: Anita Andrzejczak

Camille Bertault. Foto: Anita Andrzejczak

Andy Ninvalle, Camille Bertault. Foto: Anita Andrzejczak

Jerzy Piotrowski. SBB. Foto: Anita Andrzejczak

Józef Skrzek. SBB. Foto: Anita Andrzejczak

SBB. Foto: Anita Andrzejczak

Zdjęcia: Fotografie Anita Andrzejczak