Pierwsza “Otwarta próba – live” Radia Łódź za nami. W niedzielę 20.09 muzykę ze swojego debiutanckiego albumu “1+1=0″ zaprezentował Marcin Zabrocki z zespołem. Oto na temat tego wieczoru słów kilka i fotorelacja. Retransmisja zaś na antenie łódzkiej rozgłośni już w niedzielę 27.09 o 20.00!

abrocki. Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

“Otwarta próba – live” to nowy projekt Radia Łódź oraz wytwórni Kayax. Artyści grają na żywo z udziałem publiczności w jednym z najpiękniejszych i najdoskonalszych akustycznie tego typu obiektów w Polsce. Mowa o Studiu koncertowym im. Henryka Debicha. W niedzielę zagrał w nim Marcin Zabrocki, artysta, który jako solista zadebiutował właśnie bardzo ciekawym albumem “1+1 = 0″.

Zabrocki. Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

Marcin Zabrocki jest muzykiem znanym m.in. z grup Pogodno, BiFF, Mr Zoob oraz Mister D. Grał także w Hey, z którą to grupą współtworzył jeden z najlepszych jej albumów “Do rycerzy, do szlachty, doo mieszczan”. Po latach muzycznych doświadczeń zdecydował się zaprezentować swoje autorskie kompozycje w formie zamkniętej całości, a wsparli go przyjaciele tacy, jak Katarzyna Nosowska, Barbara Wrońska (Pustki), Bela Komoszyńska (Sorry Boys) czy Czesław Mozil. W niedzielę publiczność zgromadzona na Narutowicza 130 miała okazję usłyszeć ten materiał na żywo .

Zabrocki. Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

Soliście towarzyszyli muzycy znani między innymi z Little White Lies – Kasia Katee Krenc (wykonująca wszystkie damskie wokalizy albumu), Piotr Gwadera (najbardziej rozchwytywany łódzki perkusista) oraz grający na basie i syntezatorze Mooga Paweł Cieślak.

Paweł Cieślak. Zabrocki - Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

Nie mogło zabraknąć także, obecnych na albumie, przeróżnych instrumentów strunowych w rękach Sebastiana Pikuły. Muzyka Zabrockiego to bowiem bardzo bogata aranżacyjnie i wykorzystująca oryginalne instrumentarium (mandolina, klarnet, banjo, syntezator modularny) paleta muzycznych nastrojów. Towarzyszą jej słowa magicznie ujmujące uniwersalne emocje, doprawione często dużą dawką poetyki absurdu. Zabrocki odwołuje się do klasycznych bardów poetyckiej piosenki XX w., ale w wersji na dzisiejsze, bardziej nihilistyczne czasy. Czasem jest tu bardzo lirycznie i niezwyczajnie o miłości (Boje się, Wiśniówka, Mentolowy dym) a momentami zastanawia egzystencjalną zadumą (Zgrzyt, Parasol, Cała na Świat). Te utwory łódzka publiczność odebrała w niedzielę bardzo ciepło i uważnie.

Kasia Katee Krenc. Zabrocki - Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

Żeby jednak nie było zbyt lirycznie i refleksyjnie, a przede wszystkim jednostajnie usłyszeliśmy też 3. utwory grupy Pogodno, których Zabrocki jest autorem lub współautorem. Były nimi Piosenka Terrorystyczna, kończąca występ bisem Oda do młodości (obecne na koncercie dzieci bawiły się wtedy całkiem dobrze… :) oraz znajdujący się na albumie “1 + 1 = 0″ utwór Czemu wciąż jest czwartek, wykonywany na płycie z udziałem Katarzyny Nosowskiej.

Piotr Gwadera. Zabrocki - Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

Zabrzmiały także utwory instrumentalne i wymagające nieco większego skupienia, w tym intrygująca Opa, wypełniona zarejestrowanym zapisem narracji Leona Zabrockiego. W środku seta pojawił sie też rozładowujący lekko widoczne na scenie napięcie cover Brygady Kryzys To co czujesz. Nic w tym nienormalnego – rejestracja materiału na żywo, z udziałem publiczności i w takim obiekcie może wzbudzić odrobinę tremy u najlepszych!

Zabrocki. Otwarta próba - live. Radio Łódź. Foto: Anita Andrzejczak

Pierwsza edycja “Otwartej próby – live” pozostawiła dobre wspomnienia. Retransmisja w niedzielę 27.09 o godzinie 20.00 na na antenie Radia Łódź – zdecydowanie warto włączyć. I czekać na kolejne.

Zdjęcia: Fotografie Anita Andrzejczak