Już 14 grudnia po raz 7. wrocławski festiwal Energia Dźwięku zaprezentuje wybitnych wykonawców z kręgów muzyki alternatywnej. Pojawią się zarówno klasycy pokroju Jarboe (głosu legendarnych Swans) oraz interesujące nowe zjawiska – Public Service Broadcasting czy UL/KR. Jesteśmy patronem wydarzenia i mamy 2 podwójne zaproszenia do wygrania w konkursie!

Na przestrzeni ostatnich 7. lat mini-festiwal Energia Dźwięku udanie prezentował nowe trendy na niezależnej scenie muzycznej – we Wrocławiu gościli m.in. Current 93 , Damo Suzuki z legendarnej grupy CAN, Tony Wakeford’a z Sol Invictus, Blurt czy Uniwers Zero, R.U.T.A. czy Gaba Kulka (zanim jeszcze w pełni rozwinęła się jej kariera).

Także i w tym roku Energia Dźwięku gości niezwykłych artystów. Oto ich krótkie wizytówki:

JARBOE

Była wokalistka amerykańskiej formacji Swans, wspólnie z Michaelem Girą odpowiedzialna m.in. za niezapomniany album Children Of God. Artystka jako dziecko udzielająca się w kościelnym chórze i uczona gry na organach, później zaś ukształtowana przez nihilistyczną nowojorską scenę no wave, do której oprócz Swans należeli także Lydia Lunch, czy Sonic Youth. Mimo tego twórczość Jarboe, przepełniona poetycką psychodelią, zawsze głęboko odzwierciedlała jej osobiste emocje i przeżycia. Jarboe wystąpi we Wrcoławiu wspólnie z gitarzystą P. Emersonem Williamsem.

UZ JSME DOMA

Ten zespół to legenda czeskiej awangardy. Istnieją już 28 lat a na swoim koncie mają 7 albumów i ponad 2000 koncertów w prawie 40 krajach. Stylistycznie balansują między alternatywą, punkiem, folkiem a avant-progresiv. Oprócz muzyki aktywni w dziedzinach, takich jak film, teatr i performance. Członkowie zespołu wydają publikacje książkowe, zaś wokalista i gitarzysta Miroslav Wanek zaliczany jest do grona najwybitniejszych poetów czeskich. Współpracują także na stałe z The Residents i grali już z takimi legendami jak The Clash, The Ex, Pere Ubu czy Dead Kennedys.

PUBLIC SERVICE BROADCASTING

Okrzyknięci przez brytyjskie media największym odkryciem i rewelacją w muzyce alternatywnej 2013 roku. Ich muzyka stanowi syntezę kolażu archiwalnych filmów informacyjnych i materiałów propagandowych w osnowie dźwięków gitar, banjo, instrumentów perkusyjnych i elektroniki na pograniczu post rocka, new wave i elektroniki. Można w niej odnaleźć zarówno echa Can i Neu!, jak i aktrakcyjną melodykę New Order czy U2! Instrumentalne utwory inteligentnie łączą lekcje historii z muzyką przyszłości. Wpływowy magazyn Artrocker uznał zespół za największe objawinie 2012 roku w kategorii electro.

UL/KR

W założeniu ten gorzowski duet miał grać ambient. Szybko okazało się, że styl UL/KR wyznacza zupełnie odmienny kierunek. Opierając się na kanwie mglisto-romantycznej elektroniki i gitary wokal Błażeja Króla buduje metafizyczny nastrój nostalgii i niepokoju. Płytowy debiut UL/KR stał się z miejsca sensacją, wywołując w 2012 r. niemałe poruszenie pośród krytyki. Gazeta Wyborcza określiła nawet ich album, nie tylko jako płytę roku 2012, ale także jako najciekawszy debiut ostatnich lat. Trójka uznała go krążkiem tygodnia a Eska Rock – miesiąca.

ORANŻADA

Powstali w drugiej połowie lat 90 w Otwocku i od tej pory mieli okazję występować na wielu krajowych i zagranicznych festiwalach, w tym teatralnych i filmowych, jak również brać udział w projektach multimedialnych, do których warto zaliczyć uczestnictwo w programie “Taper” emitowanym na antenie TVP Kultura, gdzie muzycy grali na żywo muzykę do filmu Charlie Chaplina. Na koncie mają 4 albumy i muzykę do 2 filmów. Ich muzyka łączy elementy krautrocka, jazzu, psychodelii, muzyki etnicznej i dubu.

KONKURS!

Mamy 2 podwójne zaproszenia na 7 edycję Energii Dźwięku! Aby je otrzymać należy wymienić jak najwięcej wykonawców, którzy występowali na poprzednich edycjach tej imprezy. W przypadku równej liczby decyduje wcześniej nadesłana odpowiedź! Piszcie na konkurs@megatotal.pl do piątku, 6 grudnia. Przypominamy, że szanse na zdobycie zaproszenia mają osoby posiadające konto na MegaTotal.pl i lubiące nas na Facebooku :)

Szczegóły festiwalu:

ENERGIA DŹWIĘKU # 7
14.12.2013. CK Agora, Serbska 5a, Wrocław
godz.18.00

Wystąpią:
JARBOE (Swans/USA)
UŹ JSME DOMA (CZ)
PUBLIC SERVICE BROADCASTING (UK)
UL/KR (POL)
ORANŻADA (POL)

Bilety:45/55zł

Organizacja: www.industrialart.eu
Wydarzenie na Facebooku