Forum Kina Europejskiego CINERGIA wkracza w pełnoletniość. Tegoroczna, 18 edycja festiwalu potrwa od 8 do 15 listopada w Łodzi. Otworzy ją przedpremierowy pokaz filmu Papusza z udziałem twórców. W tym roku swój udział w festiwalu zapowiedzieli m.in. Guy Maddin i Jerry Schatzberg. MegaTotal.pl patronuje FKE :)

Jerry Schatzberg to autor filmów, w których karierę zaczynał Al Pacino – Narkomani i przede wszystkim Strach na wróble. Spotkanie z nim odbędzie się w Łódzkiej Szkole Filmowej, a poprowadzi je dziennikarz specjalizujący się w tematyce filmowej – Piotr Czerkawski.

Guy Maddin, nazywany kanadyjskim Davidem Lynchem jest jednym z najbardziej europejskich twórców filmowych, choć mieszka i tworzy za oceanem. Spotkanie z Guyem Maddinem poprowadzi znany krytyk Kuba Mikurda, współautor książki Kino wykolejone, będącej zapisem wywiadów z reżyserem.

Intimate Parts, reż. Natasha Merkulova (Rosja)

Intimate Parts, reż. Natasha Merkulova (Rosja)

Jednym z najważniejszych wydarzeń będzie konkurs na Najlepszy Debiut Europejski, do którego zakwalifikowało się dziewięć tytułów. Pokazane zostaną najciekawsze, nagrodzone debiuty festiwali filmowych z Rotterdamu, Berlina, Cannes, Karlovych Varów czy Moskwy, m.in. Bite the Dust w reżyserii Taisia Igumentseva z Rosji, niemiecko-kazachskie Uroki Garmonii, Intimate Parts Natashy Merkulovej z Rosji, Matterhorn Diederika Ebbinge z Holandii, włoski film Salvo czy The Battle of Tabatô – portugalski film w reżyserii Joao Viana. Polską kinematografię reprezentować będzie Dziewczyna z szafy Bodo Koxa.

Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox (Polska)

Dziewczyna z szafy, reż. Bodo Kox (Polska)

W jury konkursu zasiądą: Lech Majewski – reżyser, malarz, poeta, prozaik (przewodniczący jury), Mira Haviarova – czeska scenarzystka filmowa i telewizyjna, Jacek Rakowiecki – redaktor, publicysta i komentator telewizyjny, Łukasz Maciejewski – filmoznawca, krytyk filmowy i teatralny, Iwona Siekierzyńska – reżyser.

Widzowie również wybiorą swojego laureata.

Bite the Dust, reż. Taisia Igumentseva (Rosja)

Bite the Dust, reż. Taisia Igumentseva (Rosja)

CINERGIA to również retrospektywy – m.in.: przegląd twórczości Nicolasa Roega i Guya Maddina, pokazy specjalne (np. filmy Jerry Schatzberga) a ponadto sekcje: Nowe kino litewskie, Nowe kino chorwackie, Hiszpańskie horrory, Kino i kryzys, Filmowe odkrycia Europy (przedpremierowe filmy polskich dystrybutorów), Najlepsze europejskie krótkie metraże (przy współpracy z wiedeńskim festiwalem Let’s Cee), Premiery cyfrowe najwybitniejszych filmów wyprodukowanych w Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi oraz pokaz nagrodzonych filmów październikowej edycji SE-MA-FOR Film Festival.

Uroki garmonii, reż. Emir Baigazin (Kazachstan, Niemcy)

Uroki garmonii, reż. Emir Baigazin (Kazachstan, Niemcy)

Pokazy filmów odbywać się będą w Kinie Charlie, Muzeum Kinematografii i Łódzkim Domu Kultury. Gale otwarcia i zamknięcia odbędą się w Kinie Bałtyk-Helios.

Pełny program Forum dostępny będzie niebawem.