Słuchamy muzyki. Więcej i więcej. Nowej, nowszej i jeszcze nowszej. Niesamowity rozwój technologii sprawił, że muzykę można tworzyć bardzo łatwo a jeszcze łatwiej można ją dystrybuować. Nic prostszego niż ściągnąć jakiś darmowy program, wygenerować zeń określone kombinacje dźwięków, zgrać i wrzucić na jakiś serwis. Poziom jakości artystycznej to odrębna sprawa. Postęp narastania ilości muzyki na świecie i szybkość, z jaką ma to miejsce są tak wielkie, że zaczynają zacierać się w zbiorowej pamięci pewne zjawiska historyczne, które miały wpływ na to, co dzieje się teraz. Dwa z nich chcemy w megaZinie przybliżyć.

historie_blizsze_page

W serii felietonów Patryk Gałuszka, ekspert od spraw muzyczno-biznesowych, pokaże historię nośników dźwięku. Od woskowych cylindrów Edisona do srebrnych krążków. Opisze drogę, jaką dźwięk przebył od od pierwszej rejestracji aż do rewolucji, jaką wywołała możliwość swobodnego kopiowania płyt CD.
Drugi cykl to wyjątkowa gratka dla fanów. Kilka lat temu dwie osoby o horyzontach szerszych niż niejeden ocean, postanowiły zatrzymać w kadrze pamięci ludzi i wydarzenia rejestrując je w cyklu wywiadów. Kasia i Artur Szuba pociągnęli za języki swoich znajomych, wśród których znaleźli się między innymi Krzysztof Jaryczewski, Anja Orthodox, Darek Dusza, Kuba Wandachowicz, Budyń, Glaca, i tak powstał zbiór rozmów traktujących o muzyce lat osiemdziesiątych, a zatytułowanych razem “Gdzie oni są?” (Jaki to utwór? :) Miała z tego materiału powstać książka, ale względy różne uniemożliwiły jej wydanie. Całość po raz pierwszy światło dzienne ujrzy w megaZinie. Wstępem opatrzył ją Red Stelmach. A książka, taka papierowa, to jeszcze powstanie :) Szczegóły niebawem.
Zapraszamy do smakowania :)