Wydawnictwo Requiem Records przedstawia nowy album łódzkiej grupy Jude zatytułowany Stat. Płyta jest już w sprzedaży. To 8 tracków będących odbiciem stanu ich twórców oraz refleksem stanu tego, co ich otacza. Stat – stan / postawa / reakcja. Reakcja. Ten album jest także nagrodą w naszym konkursie.

Jude - Stat

Miasto podziemnych rzek. Postindustrialne przestrzenie, rozpadające się kamienice, marazm i wyraźnie wyczuwalne wciąż skutki społecznych ekperymentów przeprowadzanych wiele razy w  XX w. na żywej, ludzkiej tkance. To tylko niektóre składniki substancji jaka rozlała się po szarych murach i sprawia wrażenie jakby do tej pory toksycznie promieniowała zatruwając mózgi, zaciemniając wizję, niwecząc starania. Tu potrzeba znacznie więcej energii, niż gdzie indziej, żeby cokolwiek się udało. Zastygłe w czasie wraz z ich autochtonami zaułki, ich deliryczny krzyk i rechot pochylonego nad nimi fatum zostały jakby właśnie przekute w dźwięk. Oczyszczający krajobraz brzydoty skumulowanej na ograniczonej przestrzeni, która odczuwalna od wewnątrz staje się piękna i bezcenna. Tyle o tej płycie subiektywnie. Poniżej treść informacji prasowej.

Jude. Foto: informacja prasowa.

Większość publicznych wystąpień, istniejącej od 93 grupy, opierało się na ataku hałasu i obrazów, mieszczącym się w formie koncertu industrial punk hardcore. Charakterystyczne były zawsze: mocny przekaz i ofensywna forma wyrazu, łącząca różne media jak video druki teksty inskrypcje etc. Przekazy obrazy i treści Jude od samego początku wywoływały i nadal wywołują znaczne kontrowersje.
Efektem konsolidacji, miesięcy prób i modyfikacji są zarejestrowane w Łodzi latem i jesienią 2014 utwory. Za produkcję odpowiedzialny jest Marcin ‘Cinass’ Kowalski. Materiał nagrano przy minimalnej ilości podejść w studiach Bajkonur i oraz w domu producenta.
W trakcie swojej działalności zespół kilka razy zapisał swoja muzykę na niskonakładowych kasetach i płytach. W owym czasie koncerty i inne pokazy znacznie pełniej oddawały potencjał Jude. Oprócz występów scenicznych band prowadził także inne działania: od wystaw, pokazów, performances, akcji propagandowych po akcje bezpośrednie. Miasto Łódź stanowi punkt wyjścia jak i naturalne otoczenie twórczości Jude. Została ona napiętnowana atmosferą uwarunkowaniami, limitami oraz przewagami tego terenu. Jude stanowił zawsze niezależny byt, praktycznie oddzielony od wszelkich środowisk, układów i scen etc. Mimo akcydentalnej kooperacji, egzystował bez większej wymiany z żadną stroną. Skład Jude nie jest stały. W zależności od akcji ulega zmianom. Grupa składa się z nieprofesjonalistów, odmawiających uczestnictwa w środowisku muzycznym i show biznesie. Członkowie Jude oprócz praktyki w ramach grupy funkcjonują w innych strukturach i spełniają się na innych platformach działania. Zajmują się sztukami wizualnymi- fotografią, grafiką, projektowaniem, praktykują i kształcą Krav-Maga, trudnią się tak propagandą muzyczną – didżeingiem, działalnością promotorską, kuratorską, publicystyką etc.

Aktualnie Jude to: Wiktor Skok, Jacek Walczak, Konrad Grajner, Michał Wojewoda, Maciej Derfel. Formacja Jude zawsze stanowiła rodzaj laboratorium eksploatującego różne formy wyrazu. W aktualnym kontekście związek nadal działa ze różną, zmienną intensywnością, zachowując swój pozytywny izolacjonizm i integralność.

Źródło: informacja prasowa, Cantaramusic.pl

Jude. Stat. Requiem Records 2015.

Tracklista:

01. Block of waste
02. Move. Ff. No remorse
03. Last shortcuts. A-Z
04. Perdition
05. Waas / order of the day
06. Urge. The imperative
07. Battlefield of worms
08. No remorse

Konkurs.

Aby otrzymać jedną z dwóch kopii albumu jakie mamy do przekazania prześlij nam jedno słowo jakie najlepiej Twoim zdaniem odzwierciedla muzykę Jude. Poza tym mamy jeszcze jedno pytanie – kilka lat temu wydaliśmy dzięki wsparciu naszej społeczności album innej łódzkiej formacji, również bardzo łódzki w swojej wymowie i również zawdzięczający wiele stylistyce industrial. Jaka to płyta? (Podpowiedź)
Odpowiedź należy przesłać na konkurs@megatotal.pl do dnia 15 czerwca 2015. Nie liczy się kolejność zgłoszeń.