Czterdziesta premiera w katalogu megaTotal.pl to idealna propozycja na karnawał – pulsujący disco-funk-soul-rock idealnie skrojony i uszyty przez Krafców z Bochni.

Zespół w początkach swojego istnienia wykonywał sporo coverów Lenny Kravitza (stąd nazwa kapeli). Praca na tak znakomitej bazie musiała w końcu wydać owoce. Grupa wypracowała własny, charakterystyczny styl będący porywającą miksturą rocka i funku soczyście doprawionego soulem i disco rodem z lat siedemdziesiątych. Efektem dotychczasowej działalności Krafców jest liczna grupa fanów, kilka singli wydanych własnym sumptem i repertuar złożony ze znakomitych utworów, z których najlepsze znalazły się na płycie eF.

Otwiera ją Mocny akcent. Ciężki, monumentalny wstęp to jednak tylko zmyłka. Już po chwili muzyka nabiera lekkości i zaczyna płynąć. Falujący bas, nabijająca rytm perkusja, powiewająca gitara i klawiszowa poświata sprawiają, że słuchacz wpada nagle w ogromną przestrzeń. To zresztą jedna z cech charakterystycznych Krafców. Umiejętność operowania przestrzenią – poszerzania lub zawężania jej w odpowiednich momentach. Dzięki temu utwory nabierają dynamiki i raz każą wziąć głęboki wdech by potem pozwolić na chwilę oddechu.

Wydanie płyty poprzedził singiel, którego zawartość wybrali fani zespołu. Głosowanie pokazało, że niemal wszystkie utwory wskazywano jako te, które powinny znaleźć się na małej płytce. I tak jest w rzeczywistości – co utwór, to potencjalny hit. Przebojowa melodia, chwytliwy refren, taneczny rytm. Krafcy wiedzą jak szyć zgrabne przeboje.

W głosowaniu zwyciężył ostatecznie utwór Bez znieczulenia, zamieszczony na singlu z czterema remiksami. Rozpędzonej funkowej maszynie rytmicznej towarzyszy w nim przeszkadzająca gitara a la mistrz James Brown, tu nabierająca nieco innego znaczenia i elektroniczny pejzaż. No i oczywiście wokal. Ten zarówno barwą, jak i sposobem śpiewania idealnie wpasowuje się w muzyczny wizerunek zespołu. Pasuje tak bardzo, że wydaje się, że każdy inny byłby po prostu gorszy. Strzał w dziesiątkę.

[audio:krafcy_bez_znieczulenia.mp3]

Choć głosowanie wygrało Bez znieczulenia, na wyróżnienie zasługuje znacznie więcej utworów, jak choćby Gwiazda sezonu z intrygującym refrenem, Błahe chwile ze smaczkami rodem z parkietów techno, Sofa, Neony… chciałoby się tu wypisać wszystkie tytuły, ale co to by było za wyróżnienie ;)

eF to płyta bez słabych punktów. Takie nie mają prawa pojawić się jeśli w każdym utworze mamy energetycznie napędzającą sekcję rytmiczną, świetnie napisaną i zaśpiewaną melodię oraz odpowiednio dobrany zestaw dźwięków dopełniających całość tak, by jakakolwiek zmiana wydawała się niemożliwa. Tej pozycji nie może zabraknąć na żadnej karnawałowej imprezie.

I jeszcze jedno! Na płytę eF złożyło się 616 fanów. To jak na razie niedościgniony rekord.

Kup tę płytę w sklepie MegaTunes
Strona zespołu

Płytę sfinansowali Fani z serwisu MegaTotal.pl

1. soul
2. muchaphu
3. wspione
4. mabas
5. profelnet.com
6. danishbeliever
7. musiq
8. ksiarkiewicz
9. gillan
10. lehoo

oraz 606 innych.

Płytę nagrał zespół w składzie:

Luca Libera – wokal
Robert Laska – gitara
Łukasz Papst – gitara
Piotr Nawrocki – instrumenty klawiszowe
Grzegorz “Gabi” Gruca – bas
Sławomir “Slava” Puka – perkusja
gościnnie:
Gosia Kunc i Ola Tabiszewska – chórki
Sławomir Berny – instrumenty klawiszowe
realizatorzy nagrań: Krzysztof Tonn i Zbigniew Piotrowski

Projekt graficzny i ilustracje – Katarzyna Adamek (www.alokasina.com), zdjęcia Łukasz Piech.

Utwory na płycie:

01. Mocny
02. Niecne przyzwyczajenia
03. Neony
04. Błahe chwile
05. Sofa
06. Bez znieczulenia
07. Gwiazda sezonu
08. Virus
09. Zielone
10. Tfarz
11. Zapalny
12. Jaskrawy bezsens