Dziś ostatni wieczór z Taperami XXI Wieku na festiwalu Cinergia. Legenda polskiego folku – Kwartet Jorgi zagra muzykę do Janosika z 1921 roku, pierwszego filmu, jaki stworzyła kinematografia słowacka. Początek dziś (11 listopada) o godzinie 18:00 w łódzkim Kinie Charlie. Bilety na koncert można kupić „za ile się chce” na eventoid.pl!


Kwartet Jorgi – jedna z pierwszych polskich grup folkowych, istnieje od 1982 roku. Początkowo zespół grał muzykę dawną, ale z biegiem czasu, gdy z występami przeniósł się z wnętrz sakralnych do otwartych przestrzeni, w jego muzyce zaczęły dominować źródła ludowe. Znakiem rozpoznawczym grupy stało się wirtuozerskie połączenie słowiańskiej tradycji muzycznej z rozbudowanymi improwizacjami nawiązującymi do jazzu i muzyki klasycznej.

Muzycy Kwartetu Jorgi czerpią inspiracje zarówno z polskiej klasyki (Chopin, Szymanowski, Lutosławski), jak i folkloru wielu narodów. Brali udział w wielu ekspedycjach badających źródła muzyki ludowej, między innymi do Grecji, Egiptu, Jugosławii, Rumunii, na Huculszczyznę, Ukrainę czy Słowację. Lider zespołu, Maciej Rychły prowadzi badania nad rekonstrukcją dawnych instrumentów, które później wykorzystuje podczas nagrań i koncertów. Do jego instrumentarium należą między innymi japoński flet bambusowy, obój ormiański, flet z kory wierzbowej, piszczałka jaworowa, czy bieszczadzki flet z gałęzi gruszy. Efektem prac na terenie Grecji jest muzyka do przedstawienia Metamorfozy Apulejusza zrealizowanego przez Teatr Gardzienice i płyta wydana w 2000 r.

Kwartet Jorgi zagrał setki koncertów w Polsce i za granicą, brał udział w wielu festiwalach, m.in. w Anglii, Czechach, Francji, Niemczech, USA i Wenezueli. Współpracował z wieloma teatrami, a jego muzykę wykorzystywano w filmach.

Zespół ma na koncie kilkanaście płyt, między innymi MUZYKĘ NA TRĄBKĘ I FLET, TO I TAO, czy wspomniane METAMORFOZY.

Kwartet Jorgi to: Maciej Rychły – instrumenty pasterskie, Waldemar Rychły – gitara, dzwonki i Łukasz Banaszkiewicz – saksofony.

Podczas festiwalu CINERGIA 2010 Kwartet Jorgi zaprezentuje własną muzykę do JANOSIKA – pierwszego słowackiego filmu pełnometrażowego, nakręconego przez Jaroslava Siakela w 1921 roku. Ten niemy obraz został zrealizowany przez ekipę amerykańskich twórców o słowackich korzeniach, którzy wrócili do kraju między innymi po to, by nakręcić JANOSIKA. Historia pokazana w filmie to w całości retrospekcja – narracja starego pasterza, który trójce turystów opowiada o legendarnym bohaterze ludowym Juraju Jánošíku.

Rzecz dzieje się na początku XVIII wieku w północnych Karpatach. Lokalna ludność coraz bardziej uciskana jest przez możnowładców. Juraj Jánošík, młody mnich kształcący się na księdza wraca do rodzinnej wioski i dowiaduje się, że jego schorowana matka właśnie umarła, a książę Šándor nie chce zwolnić ojca z przymusowych robót na czas pogrzebu. Co więcej każe wymierzyć mu karę chłosty, co dla starszego mężczyzny kończy się tragicznie. Jánošík mści się na oprawcach i ucieka z wioski.

Pomimo iż realizatorzy filmu byli debiutantami, doświadczenie zdobyte w Selig Polyscope Company – pierwszej wytwórni filmowej, która założyła stałe studio w Los Angeles, wystarczyło, by stworzyć znakomite dzieło. Takie zabiegi jak retrospekcja, narracja równoległa, akcenty humorystyczne czy chwyty przeniesione wprost z westernów sprawiają, że film trzyma w napięciu i nawet po latach wywołuje emocje. Jego pierwsza premiera odbyła się w 1921 roku w Czechosłowacji i w USA. Później film… zaginął. Jego kopia odnalazła się dopiero w 1970 roku w Chicago.

Dzięki realizacji JANOSIKA Słowacja jest dziesiątym krajem na świecie, w którym nakręcono film pełnometrażowy.

Czas trwania: 68 minut