MegaTotal.pl i eventoid.pl zapraszają do Łodzi na Forum Kina Europejskiego, które od tegorocznej edycji nosi nazwę Cinergia. W jego ramach pomiędzy 5 a 11 listopada w całkiem niezwyczajnych okolicznościach wystąpią megatotalowe zespoły.

Tegoroczna edycja Forum Kina Europejskiego wyrasta na największe wydarzenie festiwalowe w kraju. Oprócz prawie 200 pokazów filmów, koncertów, seminariów i innych imprez towarzyszących, które będą miały miejsce się w Łodzi, dzięki Centrum Filmowemu Helios repliki festiwalu odbędą się w kilkunastu innych miastach w Polsce. Gośćmi Cinergii będzie wiele międzynarodowych gwiazd. O szczegółach tego wyjątkowego wydarzenia będziemy na bieżąco informować, ale teraz o rzeczy najważniejszej z naszego punktu widzenia :)

Cinergia to synergia kina i energii niesionej przez inne dziedziny sztuki. Od pierwszej edycji w 1992 roku, pokazom filmów na FKE towarzyszyły imprezy towarzyszące, penetrujące inne dziedziny twórczości, m.in.: koncerty, pokazy mody filmowej, wystawy. W tym roku w ramach Forum odbędzie się cykl koncertów Taperzy XXI Wieku, organizowany przez nowy portal eventoid.pl. Zgodnie z ideą Festiwalu, łączy on sztukę filmową z muzyką. Co nas czeka? Koncerty megatotalnych zespołów!

W piątek 5 listopada The Washing Machine na żywo zagrają muzykę do obrazu Roberta Wiene’a GABINET DOKTORA CALIGARI (1920) – prekursorskiego dzieła ekspresjonizmu niemieckiego i jednocześnie jednego z pierwszych filmów grozy. The Washing Machine po raz pierwszy wykonali autorską muzykę do tego filmu w Haloween ubiegłego roku i od tego czasu zaprezentowali ją między innymi w miasteczku filmowym Łódźstock na tegorocznym Przystanku Woodstock. Zespół planuje zarejestrować materiał i wydać go na płycie.

W sobotę 6 listopada kolekty terenNowy zaprezentuje swój nowy projekt terenNowy.movie i zaimprowizuje muzykę do filmu Estebana Sapira ANTENA (2007). To surrealistyczny obraz odwołujący się do twórczości mistrzów ekspresjonizmu niemieckiego – Fritza Langa i Friedricha Murnaua, wystylizowana wizja totalitarnego systemu rządzonego przez telewizję, w którym ludziom dosłownie odebrany został głos. terenNowy.movie po raz pierwszy wystąpił z tym projektem w maju tego roku podczas imprezy Multimedialny Świt.

W niedzielę 7 listopada koncertowi Gry Pozorów towarzyszyć będzie projekcja filmu Jacka Borcucha WSZYSTKO CO KOCHAM, który zgarnął całe mnóstwo nagród i jest polskim kandydatem do Oscara w kategorii filmu nieanglojęzycznego. A wystąpili w nim między innymi Mateusz Banasiuk i Kuba Starzyński, czyli sekcja rytmiczna Gry Pozorów. WSZYSTKO CO KOCHAM to opowieść o miłości, przyjaźni, wolności, buncie i muzyce. Czy młodości potrzeba czegoś więcej? ;)

W poniedziałek 8 listopada NeLL wykona ilustrację muzyczną do filmu Fritza Langa NIBELUNGI: ŚMIERĆ ZYGFRYDA (1924). Ten obraz to pierwsza część filmowego arcydzieła Fritza Langa opartego na średniowiecznym eposie germańskim Pieśń o Nibelungach. (Druga część to ZEMSTA KRYMHILDY). Grupa NeLL przygotowała tę muzykę w ramach festiwalu “Chorzów Metropolis” dedykowanego twórczości Guenthera Rittaua, niemieckiego operatora, współtwórcy filmowego ekspresjonizmu.

W środę 10 listopada wariacje.pl będą promować swoją megatotalną płytę na tle animacji, które zawsze towarzyszą ich koncertom. Zespół w wyjątkowy sposób łączy różne środki wyrazu w jedną całość, która pełny wyraz zyskuje podczas koncertów. Mogli się o tym przekonać widzowie  Heineken Opener Festiwal, Pepsi Vena Music Festival, Łódź Alternatywy czy Łódzkiej Fabryki Muzyki. Debiutancki album wariacji.pl STAJNIA AUGIASZA sfinansowany przez społeczność megatotal.pl ukaże się w październiku.

Wszystkie koncerty odbędą się w łódzkim Kinie Charlie.

I teraz uwaga!!!!

Dwie daty: wtorek 9 listopada i czwartek 11 listopada są jeszcze puste. Jeśli więc jesteś Artystą, twoja twórczość wiąże się z filmem i chciałbyś wystąpić na festiwalu Cinergia, daj nam znać. Jeśli nie jesteś, ale wiesz o jakimś wykonawcy, który pasuje do formuły imprezy, czekamy na sygnał. Piszcie na info[at]megatotal.pl.

Cykl TAPERZY XXI WIEKU będzie wyjątkowy z jeszcze kilku innych powodów, ale o tym niebawem :)

A więcej informacji o CINERGII już wkrótce!