To szczery i żywy miejski rock’n'roll, pełen obrazowych kontestacji współczesnego życia. Zespół Ostatni Przystanek Postępu oddaje hołd buntowniczej muzyce XX wieku, przejętej w spadku od pionierów bluesa, a pojawiającej się później pod rozmaitymi szyldami jak rockabilly czy punk. OPP nadają tym korzennym brzmieniom bardziej współczesny wymiar, umiejętnie wplatając elementy folka, country, współczesnego rocka, czy przede wszystkim ducha lekko romantycznej i nonszalanckiej poezji.

Otwierające płytę rockabilly “Radio nadaje” to mocne uderzenie w komercjalizm panujący w naszych mediach. Nie wykluczone, że oprócz “reklamowych małpich gajów” niejedno radio nada teraz właśnie ten numer, gdyż jak żaden inny z płyty nadaje się do nadawania ;) To po prostu potencjalny przebój. O zalewie medialnej papki w naszym życiu sympatycznie opowiada także poetycka miniatura “Gorzej niż barok”.

Rozkołysane rokendrole “Powidok” i “Święta racja” to bardziej osobiste refleksje dotyczące granic poczucia wolności jednostki w ramach odwiecznych relacji damsko-męskich. W warstwie muzycznej są to utwory wyróżniające sie solowymi partiami trąbki, basu, gitary i generalnie bardziej rozbudowanymi aranżacjami.
Największym manifestem niezależności jest tu jednak swingująca ballada “Piosenka misia”. Obfituje w szczere i mroczne wyznania, będące jakby poetyckim rozwinięciem legendarnej wrzuty Bronisława Pawlika z programu dla dzieci: “A teraz drogie dzieci, możecie pocałować misia w d***”. Po prostu nikt nie lubi być zagłaskiwanym, nawet miś, a kiedy miś się wkurzy to… Kończąca płytę “Agrykola” to jeszcze jedna dobra piosenka o Warszawie, rodzinnym mieście muzyków.

OPP to muza z charakterem, która pozostaje w głowie. Nie przelatuje jak większość muzycznej papki przez uszy. Po prostu mniej głaszcze, a bardziej drapie. Ale w przeciwieństwie do misia zespół wychodzi na tym dobrze.

Kup tę płytę w sklepie MegaTunes

Zobacz stronę zespołu

Płytę sfinansowali Fani z serwisu MegaTotal.pl

1. soul
2. steve
3. muchaphu
4. mariochaos
5. basiab
6. qin shi vel huang di
7. kicajew
8. zawoj
9. mycom
10. yks01

oraz 210 innych.

Płytę nagrał zespół w składzie:

Michał Świackiewicz – gitara, wokal
Ryszard Leykam – bas
Krzysztof Renes – perkusja
Katarzyna Klepacka – trąbka

Utwory na płycie:

01. Radio nadaje
02. Święta racja
03. Gorzej niż barok
04. Powidok
05. Piosenka misia
06. Agrykola