Trzej wykonawcy związani z wytwórnią Monotype Rec.: Evening With Deaf, Mirt i Komora A wystąpią w najbliższy piątek w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. Patronat nad Strefą Monotype objął MegaTotal.pl :)

MonotypeRec. to jeden z najbardziej aktywnych, europejskich labeli, działający w Warszawie od 2004 roku. Jego katalog obejmuje ponad 40 pozycji (płyt CD, winyli, DVD) artystów tworzących w kręgu szeroko pojętej awangardy: od noise, drone, muzyki konkretnej, elektroakustycznej improwizacji po minimal music i free-jazz.  Od 2009 roku wydaje własny magazyn (nieregularnik) – “m|i”.

W ramach prezentacji Monotype Rec., która odbędzie się w piątek, 8 lipca o godzinie 19:00 (wstęp wolny), wystąpią: Mirt, Komora A i Evening With Deaf.

Mirt

Muzyk i grafik. Tworzy solo i w kolaboracjach, współtworzy grupę Brasil and The Gallowbrothers Band. Prowadzi wytwórnie cat|sun. Muzyka którą tworzy solo bywa cichsza od field recordingów, których lubi używać. Bywa repetytywna. Zwykle oparta jest o brzmienie syntezatorów analogowych, gitary i szeroko rozumianych instrumentów akustycznych, które lubi elektryfikować i przetwarzać. Mirt lubi również myśleć, że to co gra oscyluje między organicznym lo-fi i ambientem, a psychodelią w najszerszym rozumieniu tego słowa. Nie lubi dorabiania filozofii do muzyki, ale zwykle robi to… zwykle przez tego typu notatki. Solo nagrał pięć płyt, ostatnia z 2010 roku to “Handmade Man”.

Komora A

W skład grupy wchodzą Dominik Kowalczyk (Wolfram), perkusista indie-rockowego Setting The Woods on Fire – Karol Koszniec i właściciel labelu Monotype Rec. – Jakub Mikołajczyk. Trójkę artystów łączy niewątpliwie pokrewna, choć nie identyczna wrażliwość brzmieniowa; w efekcie otrzymujemy improwizacje o gęstości i wewnętrznej dynamice dużo większej niż w solowych impresjach Wolframa.

Uwagę zwraca przede wszystkim wysoka brzmieniowa entropia: skupione, surowe medytacje Kowalczyka zyskują kontrapunkt i zarazem dopełnienie w bardziej ekstrawertycznym i drapieżnym temperamencie pozostałych członków Komory A.

Evening With Deaf

Projekt Evening With Deaf powstał z inspiracji eksperymentami dźwiękowymi w obrębie szeroko pojętej awangardy i bardziej poszukujących prądów muzyki popularnej. Bazuje na emocjach i opartych na pierwotnych, zakorzenionych w rytmie intuicjach muzycznych.

Jest próbą połączenia tradycji eksperymentalnej z energią gatunków muzyki, w których istotny jest rytm. Poszukuje motoryki lecz nie koncentruje się na strukturach rytmicznych. Podstawą tych działań jest improwizacja i nieskrępowane eksperymentowanie z dźwiękiem.

—————————————————————

Kiedy: piątek, 8.07.2011, 19:00

Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala Laboratorium, Jazdów 2, Warszawa

Wjazd: free

Kurator: Andrzej Załęski, Paweł Sky | STREFA

Współorganizator: MonotypeRec.

Patroni medialni: megatotal.pl, independent.pl, koncert.pl