Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski zaprasza do przestrzeni ciszy tworzonej dźwiękami. Wystarczy przyjść, usiąść i zamknąć oczy. W najbliższy wtorek, 12 lipca w Sali Laboratorium dwoje japońskich artystów – Kazuya Nagaya i Hiroko Komiya zaprezentują unikalny, dźwiękowy projekt Ashita.

Świat muzyki tworzonej przez tych dwoje artystów, to drgający pogłos dzwonów, który odbija się głęboko w niebie, a czasem brzmi jak płynąca tam melodia… To dźwięk olbrzymich gongów, nie cichnących w świątyniach Tybetu, Bali czy Japonii… Dźwięk strun wibrujący jak nurt rzeki wspomnień. I magiczny głos, który unosi się pozostawiając w powietrzu zwiewne ślady melodii. To świat wolno odbijających od siebie dźwięków, które splatają się ze sobą tak, by stopniowo wrócić do wewnętrznej ciszy.

W projekcie Ashita, słuchacze zaproszeni są do miejsc, w których nurt cichej rzeki spotyka się ze strumieniem zagubionych wspomnień; do miejsc, z których dojrzeć można światło dające początek nowemu dniu.

Ashita znaczy jutro. 11 marca 2011 wskutek bolesnej katastrofy – trzęsienia ziemi, tsunami i awarii elektrowni jądrowej, straciliśmy tak wiele… Z nadzieją jednak wyglądamy nowego jutra – „ashita”. Niech „ashita” oświetla i ogrzewa każdego tak, by stopić jego bolesne wspomnienia i smutek. – mówi Hiroko Komiya.

Hiroko Komiya

Hiroko Komiya

Hiroko Komiya przekształca w dźwięki obrazy pochodzące z powietrza, otaczającej nas przestrzeni czy istnień. Są one bez stałej linii melodycznej czy rytmu; całkiem proste, pojedyncze, towarzyszą nam podobnie jak pogoda czy najbliższe otoczenie. Używa zarówno materiałów naturalnych, takich jak woda, kamień, bambus, piach, liście i muszle jak i instrumentów – dzwonków, bębenków czy perkusji.

Koncertowała z artystami takimi jak Jean C. Dussin (gitara, głos), Ramuntcho Matta (gitara, elektronika), Simon Spang-Hanssen (saksofon, flet), Mateo de Bellis (banjo, flet), Calude Parle (akordeon), John Barrett (fortepian, gitara) czy Hubert Poloniewicz (tabla, ney).

Kazuya Nagaya

Kazuya Nagaya

Kazuya Nagaya tworzy muzykę ambientową, łącząc instrumenty sakralne i etniczne m.in. z brzmieniami keyboardów i elektrycznych gitar. Koncertuje na żywo w Japonii, USA i innych krajach. Współpracował z muzykami, tancerzami, malarzami ale też z mnichami tybetańskimi i szamanem. Grał m.in. z Plastikmanem, Carlem Stonem, KODO, Toshinorim Kondo czy Susan Osborn.

————————————————————

Kazuya Nagaya i Hiroko Komiya (Japonia) – projekt „Ashita”

Kiedy: wtorek, 12 lipca 2011, 20:00

Gdzie: Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski, Sala Laboratorium, Jazdów 2, Warszawa

Wjazd: 25 PLN

Kurator: Andrzej Załęski, Paweł Sky | STREFA

Współorganizator koncertu: Fundacja POMPKA.

Koncert współfinansowany przez: Fundację im. Takashimy, Royal apple – sok na wagę zdrowia, Dom Kredytowy NOTUS, drukarnię AMK Group, agencję Reklama z duszą.

Patroni medialni koncertu: TVP Kultura, monotypeRec, megatotal.pl, independent.pl, koncert.pl