W sobotę, 24.10, w łódzkiej Wytwórni po raz 7. odbędzie się Gala wręczenia nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”, prestiżowego i jedynego w świecie wyróżnienia przyznawanego za wybitne osiągnięcia w dziedzinie produkcji muzycznej. W tym roku statuetki otrzymają: Sir Bob Geldof, Roger Glover, Józef Skrzek, Wojciech Waglewski oraz Leszek Biolik. Przybliżamy ich dokonania, a także zapraszamy do ostatniego festiwalowego konkursu! [Konkurs pod artykułem]
Nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem otrzymują często osobowości, które nie zawsze są gwiazdami światowych scen, ale w środowisku muzycznym cieszą się wyjątkową estymą. To oni bowiem często są szarymi eminencjami muzycznych dokonań i wywierają ogromny wpływ na brzmienie wybitnych dzieł. W przeszłości tę wyjątkową nagrodę otrzymały m.in. takie postaci jak: Daniel Lanois, Mark „Flood” Ellis, Gareth Jones, Martin „Youth” Glover, Bill Laswell, Haydn Bendall , Władysław Komendarek, Eugeniusz Rudnik, John Cale oraz pośmiertnie Martin Hannett i Grzegorz Ciechowski. Jakby nieco dla odmiany w tym roku laureatami nagrody Człowieka ze Złotym Uchem zostaną bardzo rozpoznawalni muzycy. Oto ich sylwetki:
SIR BOB GELDOF
Wokalista, autor tekstów, pisarz, aktor i okazjonalnie działacz polityczny. Artysta zyskał popularność jako członek irlandzkiej grupy rockowej The Boomtown Rats, która przyczyniła się do rozwoju punk rocka w latach 70. i 80.
Geldof jest autorem wielkiego przeboju „I Don’t Like Mondays”. Wokalista jest również współautorem numeru „Do They Know It’s Christmas?”. Jest to jeden z najlepiej sprzedających się singli wszech czasów.
Bob wcielił się w rolę Pinky’ego w filmie „The Wall” z 1982 r. Artysta jest również znany ze swoich działań na rzecz zwalczania ubóstwa w Afryce. W 1984 r. Geldof i Midge Ure założyli supergrupę Band Aid, by zebrać pieniądze na zmniejszenie problemu głodu w Etiopii. Muzykom udało się rok później zorganizować koncert charytatywny „Live Aid” oraz kolejne osiem koncertów w roku 2005. Geldof pełni obecnie funkcję doradcy w organizacji ONE Campaign, założonej przez Bono. Muzyk samotnie wychowuje córkę, dlatego angażuje się również w ruchy związane z prawami ojcowskimi. Artysta został m.in. nominowany do Pokojowej Nagrody Nobla oraz otrzymał honorowy tytuł szlachecki od królowej Elżbiety II. Sir Geldof otrzyma na Festiwalu Soundedit nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „wyjątkowe wykorzystanie muzyki dla pokojowych celów na Świecie”. Zaraz po odebraniu nagrody, o godzinie 21.10 Bob Geldof zagra festiwalowy koncert!
==
ROGER GLOVER
Urodzony w Walii muzyk, kompozytor i producent. Basista zespołu Deep Purple. Karierę muzyczną rozpoczął na początku lat 60. jako członek zespołów z The Madisons i The Lightnings, z których połączenia w 1963 r. powstała grupa Episode Six. To wtedy rozpoczęła się trwająca do dzisiaj współpraca Glovera z Ianem Gillanem. W 1969 r. obaj dołączyli do nowego składu Deep Purple. Po czterech latach grania z legendarną grupą Glover odszedł z formacji. Wystąpił gościnnie na płytach wielu wykonawców. W latach 70. był producentem płyt m.in. grup Nazareth i Judas Priest. Pod koniec 1978 r. Glover przyjął propozycję Ritchie’go Blackmore’a i dołączył do grupy Rainbow. Oprócz roli basisty zajął się również produkcją płyt zespołu, a także był współodpowiedzialny za zmianę wizerunku Rainbow na bardziej komercyjny.
Po rozwiązaniu Rainbow w 1984 r. Roger przeszedł wraz z Blackmorem do reaktywowanego Deep Purple. Współpracował z wieloma artystami i zespołami produkując ich płyty, m.in.: Elf, Nazareth, Ian Gillan Band, Rory Gallagher, Status Quo, Judas Priest, Rainbow, Deep Purple, David Coverdale, Young & Moody, Michael Schenker Group, Pretty Maids, Dream Theater. W sobotę – 24 października ¬– podczas Festiwalu Soundedit muzyk spotka się z fanami oraz odbierze nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem”, za „całokształt dokonań w dziedzinie produkcji muzycznej”. W niedzielę 25.10 Roger Glover wystąpi wraz z Deep Purple w łódzkiej hali Atlas Arena.
==
WOJCIECH WAGLEWSKI
Kompozytor, autor tekstów, producent muzyczny, lider i założyciel jednego z najważniejszych polskich zespołów rockowych – Voo Voo. Utworzony w latach 80. zespół, wydał jak dotąd blisko trzydzieści albumów. Prócz wielu sukcesów, które z nim odnosił Waglewski solowo współpracował z najważniejszymi artystami polskiej senny jazzowej i rockowej, zrealizował także wiele projektów z artystami zagranicznymi. Jest laureatem m.in. „Paszportów Polityki” i „Fryderyków” – nagród Polskiej Akademii Fonograficznej. Komponował muzykę do filmów oraz licznych spektakli teatralnych. Podczas Soundedit ’15, w sobotę o 19.30 muzyk zaprezentuje wyjątkowy koncert. Wystąpi w doborowym towarzystwie gości specjalnych: Marii Peszek, Leszka Możdżera, Fisza i Emade oraz oczywiście zespołu Voo Voo.
Po koncercie, podczas uroczystej gali, Wojciech Waglewski otrzyma nagrodę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej oraz kunszt słowa”.
==
JÓZEF SKRZEK
Urodził się na Śląsku w rodzinie górniczej. Od małego śpiewał i uczył się gry na fortepianie. Dziś, kiedy uruchamia swój wysłużony, poobijany egzemplarz kultowego syntezatora Minimoog, nie ma sobie równych. Jest niekwestionowanym wirtuozem tego instrumentu. Od ponad czterdziestu lat jest aktywnym i kreatywnym twórcą, wciąż idzie do przodu, poszukuje nowych form wyrazu i zaskakuje słuchaczy.
Założyciel legendarnej i popularnej w całej Europie grupy SBB, uznanej za najlepszy polski rockowy zespół wszech czasów. W latach 1972-1973 SBB współpracowało z Czesławem Niemenem, uczestnicząc w nagraniu jego kilku albumów. SBB zawiesiło działalność w 1980 roku, reaktywując się z sukcesem dwadzieścia lat później. Józef Skrzek nagrał kilka doskonale przyjętych przez krytyków solowych albumów opartych na instrumentach elektronicznych. Od końca lat 70. artysta komponuje także muzykę teatralną, filmową i telewizyjną. Jest autorem ścieżki dźwiękowej m.in. do filmów Piotra Szulkina, Jerzego Skolimowskiego oraz Lecha Majewskiego. Częto koncertuje w kościołach, wykorzystując zarówno tradycyjne organy, jak i instrumenty elektroniczne. Z powodzeniem zajmuje się produkcją dużych widowisk multimedialnych, osadzając je w tak niecodziennych miejscach jak kopalnia srebra, latarnia morska czy zbocze góry. Józef Skrzek wystąpi w czasie festiwalu w piątek, 23.10 w ramach koncertu „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej”.
==
LESZEK BIOLIK
Muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Urodził się w 1965 r. w Gliwicach. Artysta występował z takimi zespołami jak: Republika, Obywatel G.C., Grzegorz z Ciechowa, DAAB, Madame czy Wilki. Nagrywa i produkuje albumy, które są wręcz obsypywane nagrodami i wyróżnieniami. Współpracował z Robertem Gawlińskim, T. Love (płyta „Dzieci Rewolucji”), Fiolką Najdenowicz (nagrodzona Fryderykiem płyta “FIOLKA”), zespołem Negatyw, Marcinem Rozynkiem i Moniką Brodką. W 2006 r. muzyk dołączył do formacji Wilki nagrywając płytę „Obrazki” oraz program „MTV Unplugged”. Jako producent muzyczny opublikował składankę „Triangle Project” nagraną z artystami z całego Świata. W 2012 r. L. Biolik wraz z Robertem Tyską założył Fundację otwARTa scena z którą do dziś produkuje sesje live wielu wybitnych zespołów polskiej sceny offowej.
Podczas 7. Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit artysta zostanie uhonorowany statuetką „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za „szczególne dokonania w dziedzinie produkcji muzycznej”.
Źródło: materiały prasowe festiwalu Soundedit 2015
KONKURS!
To już ostatnia szansa żeby zdobyć zaproszenia na Soundedit 2015! Aby wygrać jeden z trzech podwójnych karnetów napisz, którego z dotychczasowych laureatów nagrody Człowieka ze Złotym Uchem cenisz najbardziej. Uzasadnij to jak najkrócej, a odpowiedź wyślij pod adres konkurs@megatotal.pl najpóźniej do czwartku, 15 października!
1 komentarz
Załoga MegaTotal.pl
16 paź, 2015
Oto rozwiązanie trzeciego konkursu Soundedit Festival 2015! Podwójne festiwalowe karnety zostają przyznane: Jackowi Ł. (ulubiony Człowiek ze Złotym Uchem: Daniel Miller), Annie M. (Bill Laswell) oraz Gosi J. (Daniel Lanois). Gratulujemy!