W najbliższy piątek, 17 lutego podczas piątej odsłony cyklu STREFA MONOTYPE, w Sali Laboratorium Centrum Sztuki Współczesnej wystąpią: Mia Zabelka, Komora A + Zale oraz Bionulor. Koncertowi patronuje MegaTotal.pl :)

Mia Zabelka

Pochodząca z Wiednia kompozytorka, skrzypaczka elektryczna i wokalistka. Uznawana obok Jona Rose i Laurie Anderson za jedną z najbardziej innowacyjnych skrzypaczek z kręgu free improvisation. Studiowała muzykę i kompozycję u Romana Haubenstock-Ramatiego, Dietera Kaufmanna, Kurta Schwertsika i Aleksandra Arenkova. Jako kompozytorka i wykonawca muzyki improwizowanej i elektro-akustycznej wypracowała swój własny język oparty na de-i rekonstrukcji dźwiękowych możliwości skrzypiec, wykorzystując do gry na żywo efekty elektroniczne i nowe techniki wykonawcze. Koncertowała w Ameryce Europie i Rosji. Laureatka wielu nagród, trzy razy otrzymała Prix Ars Electronica, była gościem programu DAAD w Berlinie. Obecnie współpracuje w duetach z Lidią Lunach i Zahrą Mani, z artystką video Mią Makela, a także w triach z Pavlem Fajtem/ Johannesem Frishem i Johnem Russelem/ Maggie Nichols.

Komora A + Zale

Komora A – W skład grupy wchodzą Dominik Kowalczyk (Wolfram), perkusista indie-rockowego Setting The Woods on Fire – Karol Koszniec i właściciel labelu Monotype Rec. – Jakub Mikołajczyk. Trójkę artystów łączy niewątpliwie pokrewna, choć nie identyczna wrażliwość brzmieniowa; w efekcie otrzymujemy improwizacje o gęstości i wewnętrznej dynamice dużo większej niż w solowych impresjach Wolframa. Uwagę zwraca przede wszystkim wysoka brzmieniowa entropia: skupione, surowe medytacje Kowalczyka zyskują kontrapunkt i zarazem dopełnienie w bardziej ekstrawertycznym i drapieżnym temperamencie pozostałych członków Komory A.

Zale (Andrzej Załęski),

Współtwórca Komuny Otwock, współpracował z teatrem Gardzienice i Akademią Ruchu. Redaktor współtworzący program Alternativi w TVP. Redaktor „Anteny Krzyku”. Filmowiec (Seria filmów dokumentalnych dla Discovery Europe i TVP2), muzyk, perkusista – grał min. w Multicide, Mitch and Mitch, 3 Metry, Za Siódmą Górą. Współpracował min. z: Małymi Instrumentami, Jerzym Mazzollem, Andrzejem Przybielskim, Pavlem Fajtem, Praffdatą, Joe Giardullo, Eugenem Chadbournem, Charles’em Haywardem, Johnem Hegre, Tatsuya Yoshidą.

Od 1993 roku jest kuratorem programu Strefa w Centrum Sztuki Współczesnej, Zamek Ujazdowski w Warszawie, gdzie organizuje koncerty, pokazy filmowe, festiwale multimedialne etc.

Bionulor

“BIONULOR: CZYLI DŹWIĘKÓW ZNALEZIONYCH ŻYCIE PO ŻYCIU”. Bionulor to jednoosobowy projekt muzyczny eksplorujący przestrzeń dźwiękowego recyklingu. Początek działalności to jesień 2006. Każdy utwór budowany jest na bazie tylko jednego sampla (jednego fragmentu dźwiękowego materiału źródłowego) i jego dalszej obróbki, bez użycia żadnych dodatkowych “pozaźródłowych” dźwięków czy instrumentów (“100% sound recycling”). Tak ścisły realizacyjny rygor przestaje być jednak ograniczeniem, zmieniając się w inspirację i metodę twórczą, a komputerowa sterylność zmierza nieuchronnie ku technologicznemu lo-fi, gdzie każdy szum i niespodziewana usterka witane są z radością. Sam materiał źródłowy to muzyczne odpady, dźwięki znalezione – na starych taśmach, płytach winylowych, nagraniach archiwalnych mających z “muzyką” niewiele wspólnego. Bezpośrednią inspiracją do stworzenia, wybrania i użycia dla celów projektu metody “100% sound recycling” była twórczość japońskiego artysty dźwięku Aube. Nie bez przesady będą też skojarzenia wywiedzione z tradycji alchemicznej.

=====================================

data: 2012-02-17
godzina: 19:00
koncert: Strefa Monotype 05
bilety: 15 PLN
kurator: Andrzej Załęski | STREFA
patroni medialni: Ströer Out-of-Home Media, MetroMedia, independent.pl, megatotal.pl, shoegaze.pl
więcej informacji: www.csw.art.pl oraz www.monotyperecords.com