Ta płyta z powodzeniem potwierdza, że ostatnie kilka lat to dobry czas dla klasycznego hard & heavy rocka w starym dobrym stylu. Tak bowiem właśnie w dalszym ciągu powinniśmy określać tę muzykę. Niekoniecznie zaś niezbyt przekonująco oddającym jej energetyczną zawartość mianem “retro rocka”, nader często stosowanym gdy za kultywowanie rockowej klasyki biorą się młodzi muzycy. Drodzy Państwo – dobry riff i autentyczne lampowe mięso z pieca nigdy nie staną się retro. Dobrze, że mocy nie da się oszukać i muzyka inspirowana latami 70′ pozyskuje, co istotne, rzesze także i młodych fanów.

Przy okazji rewitalizacji klasyki następuje więc nie tyle zmiana, co zjednoczenie muzycznych pokoleń. Oprócz młodych składów jak grzyby po deszczu ukazują się udane projekty klasyków lat 70′, czy to pod oryginalnym szyldem (Uriah Heep, Nazareth, Judas Priest) czy też liderujących młodszym muzykom, którym mogliby ojcować (Black Country Communion, Them Crooked Vultures).

Świetnym przykładem takiej pokoleniowej współpracy jest Gostyński (nomen omen) zespół The G[h]ost, w którego składzie mamy ojca i syna: Mariana i Mateusza Szulczyńskich. Słuchając ich muzyki odnosi się przede wszystkim wrażenie iż obydwaj doskonale potrafią się uzupełniać tworząc zgrany gitarowo-wokalny duet. A ponieważ dzielnie partneruje im reszta muzyków dostajemy kunsztownie wykonaną hard rockową muzykę.

Zwraca uwagę zwłaszcza umiejętność konstruowania rockowego napięcia. Spokojne i bardziej liryczne momenty często bardzo płynnie przechodzą w energetyczne partie refrenów (utwory: Znak, Sen, Pomóż mi czy Tylko ona). Mamy też kilka od początku do końca motorycznych killerów spod znaku NWOBHM takich, jak Fotografia, Zdrada i Klozetowy dziadek. Nie obywa się też bez rasowej, rockowej ballady w postaci Bez Ciebie. Znakiem rozpoznawczym grupy jest z pewnością kunsztowna gra gitarzystów, radzących sobie niezwykle sprawnie pod kątem technicznym oraz aranżacyjnym.

“Szuflada wspomnień” to po prostu niezła rockowa płyta. W sam raz dla amatorów brzmień sześciu strun, dynamicznej sekcji i rock’n'rollowej pasji.

Kup tę płytę w sklepie MegaTunes

Zobacz stronę zespołu

Płytę sfinansowali Fani z serwisu MegaTotal.pl

1. nesz
2. marekzer
3. wspione
4. guitarman143
5. west22
6. elke.s.
7. soul
8. lukepl
9. basiab
10. mdwh

oraz 151 innych.

Płytę nagrał zespół w składzie:

Marian Szulczyński – wokal
Przemysław Langiewicz – gitara
Mateusz Szulczyński – gitara
Robert Jaskulski – bas
Marek Żeromski – perkusja

Utwory na płycie:

01. Zdrada
02. Mój świat
03. Znak
04. Bez ciebie
05. Sen
06. Fotografia
07. Pomóż mi
08. Tylko ona
09. Klozetowy dziadek
10. Nienawiść