Już jutro rozpoczyna się w Łodzi wielkie muzyczne święto – już po raz czwarty odbędzie się Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit. Jego gośćmi będą m.in. Alan Wilder (Depeche Mode), producent płyt Pink Floyd Andy Jackson, Youth (Killing Joke), Władysław Komendarek i Eugeniusz Rudnik. Na żywo wystąpią m.in. David J (Bauhaus) i Brygada Kryzys, która w całości zagra pierwszy, “czarny” album. Całość spina hasło I Am The Sound! Imprezie patronuje MegaTotal.pl :)


W tym roku program imprezy jest nadzwyczaj bogaty i z pewnością zarówno profesjonaliści jak i miłośnicy dobrych brzmień znajdą coś dla siebie.

Podczas warsztatów, wykładów i paneli dyskusyjnych będzie można dowiedzieć się o pracy w studiach nagrań, pracy z dźwiękiem oraz o prawach autorskich. Jak nagrywał z najlepszymi (m.in.: Freddiem Mercurym, Ozzym Osbournem, Tiną Turner, Stingiem, Tori Amos) opowie Haydn Bendall – wieloletni pracownik studia Abbey Road.

Haydn Bendall

Haydn Bendall

Wiedzą o tym, jak realizuje się płyty Pink Floyd, za które potem zgarnia się prestiżowe nagrody, podzieli się z uczestnikami Festiwalu Andy Jackson. Z kolei Trevor Jackson wykaże, że można łączyć grafikę z muzyką, pracować dla najsłynniejszych marek (np. Lexus), a jednocześnie nie tracić artystycznej tożsamości i niezależności.

Przedstawiciele ZAiKS i ZPAV zapraszają na dyskusję o tym, jak chronić prawa autorskie muzyków. Władysław Komendarek opowie o swoich wieloletnich doświadczeniach z elektronicznym instrumentarium, a Łukasz Kruszewski poprowadzi panel o tym, jak profesjonalnie nagrywać… we własnym domu.

Tylko na Soundedit wystąpią artyści wcześniej nie goszczący w Polsce: gotycki The Eden House, David J. (ex Bauhaus) oraz Gavin Friday (prywatnie kumpel Bono). Brygada Kryzys uświetni uroczystą Galę Festiwalu i zagra w całości swój „czarny” album, uznawany za jedną z najważniejszych płyt polskiej muzyki rockowej.

Podczas Gali Festiwalu, którą poprowadzi Piotr Metz, zostanie wręczonych aż pięć statuetek Człowieka ze Złotym Uchem. Otrzymają je: Eugeniusz Rudnik, Józef Nowakowski, Tim Simenon, Martin „Youth” Glover oraz Steve Osborne.

Na jedyny w Polsce pokaz filmu „A Strange Hour In Budapest”, będącego zapisem koncertu Recoil, przyjdzie były członek Depeche Mode, Alan Wilder. Po projekcji w kinie Bałtyk (niedziela, 28.10) spotka się również z fanami.

Dla tych, którym jeszcze będzie mało wrażeń, organizatorzy na koniec każdego dnia przygotowali afterparty w klubie Wytwórnia. W piątek set DJ’ski zagra basista Killing Joke – Youth. W sobotę zaś wystąpią DJ Serafin, Tim Simenon oraz Trevor Jackson.

W niedzielę, po projekcji filmu w Wytwórni wystąpi niemiecki mistrz electro i industrial Daniel Myer, którego sztandarowy projekt – Architect, jest wśród miłośników klubowej muzyki otoczony prawie kultem. Do współpracy zaprosił go sam Alan Wilder.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit to jedyna tego typu impreza na świecie. Jej unikatowy charakter został doceniony przez branżę muzyczną. W tym roku na Festiwal akredytowała się rekordowa liczba dziennikarzy z Europy i Polski. O łódzkim festiwalu pisano w tak prestiżowych pismach jak „Sound on Sound”, „Wire”, „Rolling Stone” czy „Billboard”.

Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit’12, Łódź, 26-28.10.2012 r., Klub Wytwórnia, Toya Studios, Kino Baltyk, Galeria Soundedit.

Pełny program imprezy znajduje się na stronie Festiwalu.

Pełny program warsztatów i spotkań znajduje się w pliku pdf.