Po wydaniu kilku singli i sukcesach na scenach festiwalowych (Opole, FAMA, Wrock), wrocławski Instytut 28 maja 2012 roku oddaje słuchaczom swój pierwszy duży album “Ludzie i miejsca”. To dobra płyta, która trzyma poziom przez całe 50 minut i jednocześnie udowadnia, że ten utalentowany zespół osiągnął pełną twórczą dojrzałość. MegaTotal.pl jest jej patronem :)

Melodyjny indie rock Instytutu na szczęście nie jest zbyt przesłodzony – słychać tu bowiem echa post-punkowych klasyków, umiejętnie i nie nazbyt natrętnie nasycone przebojowością charakterystyczną dla ikon brit-popu.

Pierwszym singlem jest otwierająca album “Machina”, ale równie łatwo wpadają w ucho następujące po niej zadziorne “Śmierć frajerom” czy “Urodziny”. Jest tu zresztą także kilka innych utworów świetnie nadających się na radiowe hity.

Niebagatelną rolę pełnią teksty – inteligentne i ukazujące w krzywym zwierciadle naszą rzeczywistość w jej wielu odsłonach. W swoich obserwacjach Adasik zwraca uwagę na świat szołbiznesu (Machina), śpiewa o zagubionym pokoleniu trzydziestoparolatków (Urodziny, Śmierć frajerom, Dla potłuczonych, Nożownicza), czy o samotności w tłumie powierzchownych, klubo-kawiarnianych znajomości (Lili, 78). Doskonale pasuje do tego przekazu aksamitna barwa głosu Wojtka kontrastująca z jego nieco zawadiacką manierą wokalną.

Jeśli brakuje Wam ostatnio na krajowym rynku świeżej i bezpretensjonalnej melodyki, zgrabnie osadzonej w kanonach gitarowego indie-rocka śmiało sięgajcie po Instytut.

Płytę nagrał zespół w składzie:

Witold Hrycyk – perkusja
Wojciech Adasik – wokal, gitara, klawisze
Adam Matera – gitara
Piotr Iwaszko – bas

Realizacja nagrań i mix – Krzysztof Borowicz
Mastering – Marcin Bors

Utwory na płycie:

01. Machina
02. Śmierć frajerom
03. Urodziny
04. Lili
05. Numer dwa
06. 78
07. Dla potłuczonych
08. Ludzie i miejsca
09. Daleko od OK
10. Nożownicza
11. Z tak pięknych nazw
12. Mur

Dzięki społeczności MegaTotal.pl Instytut wydał już dwa single: Niewidzialne ściany dźwięków i 2×2. Oba do nabycia w MegaTunes. Płytę Ludzie i miejsca będzie można wygrać w naszych w naszych facebookowych konkursach.