Marek Sośnicki – lider Tamerlane, jednej z najbardziej popularnych grup lat dziewięćdziesiątych będzie zbierać fundusze na wydanie płyty za pośrednictwem serwisu MegaTotal.pl. Jego profil na MT znajduje się pod tym adresem. Premiera albumu w najbliższą niedzielę 28 listopada między godziną 20:00 a 21:00.

Pochodzący z Kalisza artysta, absolwent Wydziału Aktorskiego łódzkiej Filmówki największe sukcesy odnosił w latach dziewięćdziesiątych: warto przypomnieć sobie chociażby słynny przebój I’m a Liar z filmu Papierowe małżeństwo czy tytułową piosenkę z filmu Disneya Herkules.

______________

Pomimo spektakularnego sukcesu płyty 14th Century Soul, nagród na festiwalach w Karlshamm, Opolu i Sopocie, występów na prestiżowych koncertach między innymi dla Księcia i Księżnej Wessex czy przed Michaelem Jacksonem a nawet otrzymania honorowego tytułu szlacheckiego, Marek Sośnicki nagle znikł z polskiej sceny muzycznej. Dlaczego? Odpowiada sam zainteresowany.

Polski rynek muzyczny stał się nieprzyjazny dla Artystów nie chcących, by ich twórczość traktowana była jak produkt. Artysta to człowiek poszukujący, myślący i niepokorny, ale też czasami naiwny idealista, który bez możliwości właściwej samorealizacji przestaje egzystować, czasem obraża się nawet na istniejący stan rzeczy i udaje się na wewnętrzną emigrację.

Patrząc w jakim kierunku rozwija się polski show bussines nie miałem już chęci nagrywać czegoś, do czego jako artysta nie miałem przekonania, a czego coraz częściej wymagały ode mnie np. wytwórnie płytowe czy ludzie kierujący mediami elektronicznymi.

Nie zmarnowałem jednak tego czasu i właśnie powracam jak nowo narodzony z bardzo interesującym projektem, mającym również szeroko otworzyć drzwi debiutującym nowym polskim artystom, w chwili obecnej zupełnie opuszczonym, pozostawionym bez jakiejkolwiek pomocy i możliwości właściwego rozwoju.


Postanowiłem zrealizować mój nowy projekt muzyczny wspólnie z istniejącym już od kilku lat, wielokrotnie nagradzanym za innowacyjność, jednym z najnowocześniejszych portali internetowych w Europie MEGATOTAL.PL. Działa on na zasadzie wytwórni społecznościowej, w której publiczność staje się inwestorem i producentem płyt Artystów, których sama sobie wybiera. W taki właśnie, nie boję się użyć tego słowa, rewolucyjny sposób planujemy wydać moją płytę zatytułowaną Muzyka Sfer.

To dla mnie wielkie wyzwanie i prawdziwa lekcja pokory. Postanowiłem bowiem, mimo że już nie jestem debiutantem, przejść taką drogę, jaką może przejść każdy, kto pragnie wydać swoją muzykę. Robię to nie tylko dla siebie, ale przede wszystkim dla tych, co pójdą po moich śladach, aby pokazać im drogę do niczym nie ograniczonej samorealizacji, bo taką właśnie ideą kierowali się twórcy tego wspaniałego pomysłu jakim jest MEGATOTAL.PL.

Już w listopadzie ukaże się w mediach pierwsza odsłona naszego projektu – singiel Little Things w podwójnej wersji językowej, co w naszym wypadku będzie standardem. Mamy nadzieję, że nasz wspólny projekt zmieni oblicze polskiego show bussinesu na zawsze.

Dossier:

MAREK SOŚNICKI TAMERLANE

Absolwent Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi. Aktor, reżyser, wokalista, kompozytor i autor tekstów.

Kontrakty wydawnicze:

CD – 14 th Century Soul (D’ART.)
CD – Tamerlane (BMG Ariola)
CD – Christmas (Universal Music)
CD – Niepokonani (Polskie Radio PR 1; Universal Music)
CD – Live Session (Tamerlane)

Video-clipy:

- I’m Liar – do filmu Papierowe małżeństwo – główne role Joanna Trzepiecińska i Gary Kemp – reż. filmu i video Krzysztof Lang. Operator Krzysztof Ptak (video-clip nominowany do nagrody Bursztynowy Słowik za najlepszy teledysk roku 91)
- Do M – zdjęcia Arthur Rainhart; reżyseria Marek Sośnicki (video-clip i piosenka dwukrotnie wygrały plebiscyt Muzyczna Jedynka)
- 2 Children- reż. Maciej Dejczer, zdjęcia Paweł Edelman (video-clip promował akcję charytatywną organizowaną przez Tamerlane we współpracy z Ministerstwem Kultury i Sztuki oraz Programem 2 Telewizji Polskiej).
- Zatrzymać chwilę – reż. Marek Sośnicki; zdjęcia Jarosław Żamojda. (video-clip otrzymał 1 nagrodę w plebiscycie Muzyczna Jedynka).
- Miłość, lato i ty – reż. Wojtek Smarzowski; zdjęcia Bartłomiej Maj (video-clip otrzymał 2 nagrodę w plebiscycie Muzyczna Jedynka).
- Dobre czasy- reż. Marek Sośnicki; zdjęcia prof. Krzysztof Hejke (video-clip promujący płytę Tamerlane BMG Ariola)

Role teatralne i filmowe:

Ariel – Burza W. Shakespeare w reżyserii Michała Pawlickiego
Puk – Sen Nocy Letniej W. Shakespeare w reżyserii Henryka Rozena
Hrabia Henryk – Nie-Boska Komedia Z. Krasińskiego w reżyserii Michała Pawlickiego
Stary wdowiec – Historia o starym wdowcu w reżyserii Zofii Petri
Narrator – Gra Snów A. Strindberga w reżyserii Macieja Prusa
Monodram Gombrowiczowszczyzna – autor i reżyser Marek Sośnicki
Franciszek Jaśmont – Nad Niemnem w reżyserii Z. Kuźmiński

Koncerty:

Ponad 500 koncertów w Polsce i za granicą. Najważniejsze to:

- Opole 90 (nagroda Karolinka za debiut)
- Sopot 91 (nagroda dziennikarzy i nagroda festiwalu w Karlshamm)
- Sopot 92 (nominacje do Bursztynowego Słowika w kategorii najlepszy zespół, debiut, płyta, wokalista, teledysk)
- Koncert poprzedzający show Michaela Jacksona w Moskwie 93r
- Koncert dla rodziny Romanowów w Moskwie
- Prywatny Koncert dla Księcia i Księżnej Wessex w Krakowie
- Koncert z okazji 30-lecia Festiwalu w Sopocie
- Specjalny Koncert z okazji urodzin Królowej Elżbiety II w Ambasadzie Zjednoczonego Królestwa w Warszawie
- Koncert dla Księcia Antona Lichtenstein (Cannes 92)
- Koncert na Międzynarodowych Targach Turystyki Berlin

Inne osiągnięcia:

- Nagranie piosenki do Filmu Herkules wytwórni Disneya (uznana za najlepszą wersję obcojęzyczną)
- Nagranie piosenki z orkiestrą symfoniczna Symfonia Varsovia i Chórem Alla Pollacka z okazji 50-lecia UNICEF
- Organizacja koncertów między innymi Montserrat Caballe, Barbary Hendricks, Michaela Jacksona, Bruce’a Springsteena (Viva Art Music)

Marek Sośnicki otrzymał honorowy tytuł szlachecki z rąk Księcia Bugajewa oraz JW. Pawła Szabadin-Romanowa (Moskwa 93).