Czterdziesta druga premiera w barwach MegaTotal.pl to, za sprawą zespołu Przeciwziemia, przejście do antyrzeczywistości. Trudna to podróż, niemniej warta odbycia. Wymaga skupienia, ale wysiłek zostaje w pełni nagrodzony. Trzy utwory, jakie znajdujemy na płytce to prawdziwe okna do innego wymiaru.

Szykując się do pierwszego skoku w antywymiar mamy do wyboru regresję i zmniejszenie naszych rozmiarów do wielkości pojedynczej komórki lub dobrowolne zassanie się w butlę mariotte’a. Możemy wybrać jednakże transfer wirtualny. Polega on na odseparowaniu wszystkich zmysłów od kanałów układu nerwowego. Wszystkich poza jednym – zmysłem słuchu.

Potrzebny jest jeszcze katalizator, który uwolni energię transwymiaru i pozwoli nam dotrzeć na antyorbitę rzeczywistości. Na taki katalizator świetnie nadaje się płyta wrocławskiego zespołu Przeciwziemia pod tytułem “Właściwość”. Oto szczegóły.

Z niebytu wyłania się pełna progresywnych tematów i połamanych podziałów, a mimo to wpadająca w ucho “Fryderyka”. To drzwi do mrocznego świata bohaterki utworu, do stanu świadomości pełnego trumienek i grabarzy. Po zasłuchaniu się niełatwo zeń wyjść, ale tuż zaraz czeka następna zasnuta przestrzeń.

Ostrzejszy brzmieniowo, ale nie mniej kunsztownie zaaranżowany utwór “Czasem” przenosi nas lirycznie w obszar gorzkich, choć zaserwowanych z odpowiednią dozą czarnego humoru obserwacji na temat niedoskonałości naszego świata.

Godnie kończy ten mini-albumik rozpoczęty orientalnym wstępem “Kanibal”. Przy aksamitnych lecz monumentalnych dźwiękach tradycyjnej tureckiej baglamy utwór rozwija się w symfoniczny rockowy poemat, pełen dynamicznych zmian tempa i instrumentalnych improwizacji.

Składająca się z zaledwie trzech utworów płyta ma wszystko czego można oczekiwać od udanego debiutu. Są tu ciekawie zaaranżowane i zacne kompozycje, świetna produkcja, bardzo dobre instrumentarium muzyków, a co istotne jest także nieporównywalny do niczego, wyrazisty styl.

Jest wreszcie to, czego każdy rockowy zespół potrzebuje chyba najbardziej. To charyzmatyczny wokalista świetnie interpretujący niebanalne teksty. O Przeciwziemi usłyszymy jeszcze nie raz.

Kup tę płytę w sklepie MegaTunes
Strona zespołu

Płytę sfinansowali Fani z serwisu MegaTotal.pl

01. małgosiak
02. dzikowskip
03. krysztalek
04. andrewkozaczky
05. shiderson
06. anti
07. cichy_bob
08. barth1234
09. basiab
10. soul

oraz 150 innych.

Płytę nagrał zespół w składzie:

Bartosz Sobieraj – wokal, gitara akustyczna, baglama
Andrzej Zawadzki – gitara basowa
Konrad Kościelski – instrumenty perkusyjne
Piotr Skrzypczak – instrumenty klawiszowe

Utwory na płycie:

01. Fryderyka
02. Czasem
03. Kanibal