Sjón to zespół, który uwielbia eksperymenty i to w znacznie szerszej niż muzyczna skali. Tylko w 2014 wydają EP na białym winylu, koncertują na lodowisku, …przejeżdżają Europę na rowerach, by w końcu skupić się na dźwiękach. To jeszcze nie album (na który zasłużyli jak mało kto), ale jego pierwsza, jakże elektryzująca zapowiedź! Pierwsza z serii trzech EP-ek stanowiących tryptyk pod zbiorczym szyldem Human Suffered Defeat.

Sjón - Human EP

Niespełna 15 minut i trzy utwory. Jest w nich właściwie wszystko! Są zaczepione w filmowej narracji elektroniczne perełki (początek Foolproof, interludium w Pessimistic) a także transowe pochody zimno-falowych gitar (końcówka Constantly, motyw przewodni Pessimistic). Jest matematyka podziałów a zarazem neo-psychodelia (Constantly Drunk Damage w całości). Jeszcze schizofreniczny niepokój przeradzający się w ujmujące melancholią linie będącego w świetnej wokalnej dyspozycji Kacpra (Foolproof). Jakby dopracowanym aranżacjom było mało w Pessimistic zespół sięga po dęciaki, które fantastycznie wkomponowują się w miażdżący walcem motyw przewodni basu i gitary.

Stylistyczne ten materiał jest właściwie nie do zaklasyfikowania – minimalizm, art rock, cold wave, punk, elektronika w jednym organizmie, który wcale nie jest Frankensteinem, a raczej tworem bliższym jakiegoś post rockowego superbohatera. Ktoś, komu bardzo zależy na szufladkowaniu może i wyciągnie z rękawa karty jak Muse, Sigur Ros, Blur, ba, nawet i Fripp się znajdzie. Wreszcie (zgodnie z wyznawanym przez niektóre grona przesądem, o tym jakoby nieustannie nawiedzał ich, a kysz!) – Thom Yorke. Karty to jednak niezbyt mocne, co to raczej przegrają rozdanie w konfrontacji z rzadko w przyrodzie występującym zjawiskiem talentu kompozytorsko-aranżacyjnego, jakim dysponują Kacper, Marcin i reszta ekipy. Jeśli kolejne dwie EP-ki dorównają Human choćby we fragmentach powstanie album – kolos.

Ważne! Już w sobotę, 20, grudnia zagrają ostatni w tym roku koncert w łódzkim Klubie DOM! Warto tam być – na koncertach dają z siebie zawsze 100% z nawiązką!  Wydarzenie na Fejsie

Sjón na żywo w Klubie DOM (foto: MegaTotal.pl)

EP Human wydali własnym sumptem i można kupić ją bezpośrednio od zespołu na jego Fejsbukowym profilu.

W MegaTunes można nabyć poprzednie wydawnictwo zespołu – wydany na pięknym, białym winyli EP NOJS (CD w zestawie) - TUTAJ

Tracklista:
01. Foolproof
02. Constantly Drunk Damage
03. Pessimistic

Skład zespołu:
vocals/piano/drums – Kacper Kaczmarek
bass – Bartosz Kaczmarek
keyboards – Marcin Powalski
drums – Michał Kowalczyk
guitar – Kornix Maiordomus

Gościnnie:
trumpet – Paweł Żak
sax – Robert Zinabold
trombone – Mateusz Głowacki