Punkrockowy granat o nazwie Skowyt i radykalny klan muzyczny R.U.T.A. zagrają jutro, w piątek 17.02. podczas Przedpępkowego, czyli II benefitu przed XIII Manifą. Impreza odbędzie się w warszawskim klubie M25.

Skowyt, który dzięki społeczności MT w 2009 roku wydał singla, to ubiegłoroczni debiutanci. Opublikowana pod koniec ubiegłego roku płyta “Achtung, Polen!”, została dobrze przyjęta zarówno przez słuchaczy, jak i przez dziennikarzy muzycznych. W rankingu płyt roku Antyradia, album znalazł się na 13 pozycji. Marek Wiernik umieścił ją w swoim zestawieniu na miejscu 7.

Odbiór płyty zaskoczył nawet nas samych. Wiedzieliśmy, że mamy granat w ręku, ale nie wiedzieliśmy, że aż tak mocny – przyznaje wokalista Skowytu, Ługi. – Utwór tytułowy od trzech tygodni znajduje się na pierwszym miejscu listy Antyradia.

Wkrótce ukaże się nowy singiel zespołu, do którego powstał również teledysk. – Do promocji wybraliśmy drugi singel z płyty, utwór “Pokolenie Chuj”, który może się nie spodobać kilku osobom. Klip, który jest już gotowy, to mocny obrazek pokazujący, co się dzieje na koncertach Skowytu, czyli zadymę – dodaje Ługi. Rzeczywiście, spontaniczne, pełne nieskrępowanej energii oraz punk-rockowej atmosfery koncerty są wizytówką zespołu.

Płyta, której patronem jest “Megatotal” jest dostępna jest w sprzedaży w salonach muzycznych w całym kraju.

R.U.T.A. – Ruch Utopii, Transcendencji, Anarchii. Reakcyjna Unia Terrorystyczno Artystowska. Radykalny klan muzyczny. Heretycka koalicja banitów, renegatów, kulturowych infamisów. Krzyk buntu z czeluści świata feudalnego, który przeminął, zmienił oblicze, ale się nie skończył. Sprzeciw wobec kasty panów i społeczeństwa niewolników.

Projekt powstał z inicjatywy Maćka Szajkowskiego – założyciela i muzyka Kapeli ze Wsi Warszawa. Opiera się na archaicznych tekstach piosenek buntu chłopów przeciw feudalnemu systemowi wyzysku. Do ich wykonania zaproszona została czołówka wokalistów polskiego zaangażowanego rocka: Paweł “Guma” Gumola (Moskwa), Robert “Robal” Matera (Dezerter), Nika (Post Regiment) oraz Hubert “Spięty” Dobaczewski (Lao Che). Muzyka wykonywana jest na instrumentach akustycznych: lirze korbowej, fidelach płockich, suce biłgorajskiej, sazach, tradycyjnych barabanach, bębnach obręczowych, kontrabasie i pile przez plejadę osobistości muzyki folk.

Cztery wieki niedoli, biedy i niewolnictwa zaklęte w pandemonicznych kompozycjach. Dźwięki proste i szczere aż do krwi. Dawne instrumenty, ludowa liryka i uniwersalne przesłanie. Wiecznie aktualne. Wedle druidzkiej zasady – Prawda przeciw światu.

Debiut zespołu, wydana nakładem Karrot Kommando w marcu 2011. roku płyta “GORE – Pieśni buntu i niedoli XVI – XX w.”, uzyskała niezwykle szeroki rozgłos we wszystkich ogólnopolskich mediach. a kolektyw wyruszył w letnią trasę koncertową, odwiedzając największe festiwale nad Wisłą.

W sierpniu 2011, płyta “Gore” znalazła się na 16. miejscu World Music Charts Europe, najbardziej prestiżowej listy z premierowymi płytami z muzyką świata, przygotowywanej przez dziennikarzy publicznych rozgłośni radiowych zrzeszonych w ramach EBU – Europejskiej Unii Nadawców Radiowych. Ogólnoświatowym (z wyłączeniem Polski) przedstawicielem zespołu, została największa brytyjska niezależna agencja koncertowa Frusion specjalizująca się w muzyce świata, sprawująca opiekę nad takimi gigantami sceny world jak Transglobal Underground, Che Sudaka i Dub Colossus.

start: 17.02.2012 (piątek) , 21:00
miejsce: Klub M25, ul. Mińska 25, Warszawa
wjazd: wstęp 20 PLN