Wygląda na to, że ósma edycja festiwalu Soundedit, który odbędzie się w Łodzi w między 27 a 10 października przebije rozmachem wszystkie dotychczasowe. Statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” otrzyma sam Brian Eno, który również zaprezentuje swoją nową instalację dźwiękową. Legenda gotyckiego rocka, Peter Murphy zagra koncert akustyczny. Wystąpią także Atari Teenage Riot, Brodka oraz Raz Dwa Trzy.

Plakat festiwalu Soundedit 2016

Wydarzenie na Facebooku: Dzień pierwszy. Dzień drugi. Dzień trzeci. Dzień czwarty.

Tym razem organizatorzy zapraszają nie tylko do Klubu Wytwórnia, który nadal będzie centrum festiwalowych wydarzeń. Międzynarodowy Festiwal Producentów Muzycznych Soundedit ’16 będzie aktywnie wzbogacał tkankę miejską. Łódź będzie brzmiała wyborną muzyką. W Wytwórni tradycyjnie odbędą się prelekcje, warsztaty, koncerty oraz punkt kulminacyjny każdej edycji Festiwalu, czyli uroczysta Gala wręczenia Nagrody „Człowieka ze Złotym Uchem”.

Brian Eno odbierze statuetkę "Człowieka ze złotym uchem" Foto: Shamil Tanna

Czwartek, 27 października, to dzień branżowy. Wypełnią go szkolenia z systemów nagłośnieniowych firmy JBL.

Piątek, 28 października, to przede wszystkim kontynuacja ubiegłorocznego projektu „Antologia Polskiej Muzyki Elektronicznej” współorganizowanego razem z Narodowym Centrum Kultury. To dzień pełen spotkań z twórcami i koncertami spod znaku el-muzyki, wśród których znajdzie się m.in. występ innowacyjnego, wręcz rewolucyjnego, berlińskiego zespołu Atari Teenage Riot, którego lider Alec Empire przygotowuje też specjalny set DJ-ski złożony z utworów polskich twórców muzyki elektronicznej.

Atari Teenage Riot. Foto: mat. pras. ATR

Po ośmiu latach starań twórcy Soundedit, Maciejowi Werkowi udało się zaprosić na Soundedit artystę, o którym pisano, że: „jest Bogiem”. Absolutna legenda – Brian Eno – wybitny muzyk, kompozytor, producent, współtwórca grupy Roxy Music, pionier muzyki ambient i laureat nagrody Grammy. Muzyczna ekstraklasa, artysta wyrafinowany i subtelny. Odwiedzi Łódź i opowie o swojej najnowszej płycie „The Ship”, dokonaniach artystycznych oraz muzykach i zespołach, z jakimi współpracował. W Fabryce Sztuki (ul. Tymienieckiego 3) będzie można zapoznać się z najnowszą, autorską instalacją Briana Eno. Wernisaż instalacji z udziałem artysty odbędzie się w niedzielę 30 października o godzinie 17:00.

Podczas uroczystej Gali, która odbędzie się w sobotę, 29 października w Klubie Wytwórnia – Brian Eno otrzyma statuetkę „Człowieka ze Złotym Uchem” w uznaniu za całokształt swojej pracy producenckiej. Tuż przed Galą spotka się z festiwalową publicznością.

Peter Murphy zagra na Soundedit 2016 koncert akustyczny. Foto: mat. pras. P. Murphy

Zaraz po spotkaniu z Eno na scenę wejdzie jego ogromny miłośnik, legenda gotyckiego rocka, wokalista kultowej grupy Bauhaus, twórca wspaniałych solowych albumów – Peter Murphy. Przed publicznością zagra specjalny akustyczny koncert, na który złożą się utwory zarówno Bauhaus jak i jego solowego repertuaru.

Tegoroczną Galę uświetni też specjalny, dwugodzinny występ zespołu Raz Dwa Trzy z udziałem orkiestry ICON oraz Kwartetu Henryka Miśkiewicza. Do muzyków dołączą wokaliści, których nazwiska organizatorzy będą sukcesywnie ujawniać. W niedzielę 30 października w ramach trasy promującej album „Clashes” w Filharmonii Łódzkiej wystąpi Brodka.

Brodka wystąpi w Filharmonii Łódzkiej. Foto: mat. pras. Kayax

Raz Dwa Trzy. Foto: Sławomir Przerwa

Tradycyjnie już Soundedit to nie tylko koncerty, ale przede wszystkim spotkania, warsztaty i prelekcje wybitnych gości. Jak co roku przyjadą producenci, kompozytorzy i artyści odpowiedzialni za brzmienie wielu legendarnych płyt, singli i nagrań. Nie zabraknie więc oficjalnych oraz zakulisowych opowieści, które stanowią o charakterze i są podstawową wartością Festiwalu.

Festiwal od lat wspierają przyjaciele, partnerzy, patroni: Łódzkie Centrum Wydarzeń, Urząd Marszałkowski woj. Łódzkiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Narodowe Centrum Kultury, TVP, Polskie Radio, Manufaktura, sieć salonów Empik, wytwórnie płytowe, kina, gazety, portale, czasopisma i wiele, wiele innych instytucji, firm i redakcji. Wśród nich także MegaTotal.pl. O dźwięk zadba firma ESS Audio, która specjalnie na Soundedit przywiezie najnowsze systemy nagłośnieniowe firmy JBL.

Warto wspomnieć, że dzięki podpisanej umowie z Łódzkim Centrum Wydarzeń Festiwal Soundedit ma zapewniony stabilny rozwój przez trzy najbliższe edycje.

Karnety na wydarzenia Soundedit ’16 w klubie Wytwórnia będą kosztować 140 zł. Bilety na poszczególne dni będą kosztować 80 zł. Bilety w sprzedaży: bilety24.pl, ticketpro.pl, oraz w kasie Klubu Wytwórnia (Łąkowa 29, tel.: +42 639 55 55, bilety@wytwornia.pl). Bilety na koncert Brodki – w cenie od 99 zł – można nabyć wyłącznie na portalu bilety24.pl.

Hasło Soundedit ‘16 pozostaje bez zmian: I Am The Sound. Tak będzie mógł powiedzieć o sobie każdy, kto zechce w Łodzi w ostatni weekend października poznawać tajniki pracy producentów muzycznych, wysłuchać prelekcji, uczestniczyć w warsztatach i dyskusjach panelowych. Niebawem poznamy kolejne, zaskakujące punkty programu tegorocznej edycji Festiwalu.

Źródło: informacja prasowa Soundedit 2016.