Już za miesiąc w Łodzi odbędzie się druga edycja Międzynarodowego Festiwalu Producentów Muzycznych Soundedit’10. Tej wyjątkowej imprezie patronuje MegaTotal.pl

Festiwal Soundedit to wyjątkowe wydarzenie na mapie imprez muzycznych w Polsce i nie tylko. Organizatorzy stawiają sobie kilka celów:

- rozwijanie działalności edukacyjnej w obszarze muzyki i technik nagraniowych

- organizację koncertów wyjątkowych artystów towarzyszących spotkaniom producentów

- uczynienie Łodzi przyjaznym miejscem dorocznych spotkań najwybitniejszych producentów muzycznych i inżynierów dźwięku, czyli ludzi, których wpływ na brzmienie muzyki jest dziś  równie istotny jak rola kompozytora czy wykonawców.

- budowę prestiżu festiwalowej nagrody Człowieka ze Złotym Uchem

Pierwszy festiwal pokazał, że na spotkania z  mistrzami dźwiękowej kreacji istnieje ogromne zapotrzebowanie. Zorganizowane wówczas warsztaty i koncerty okazały się znakomitą szkołą dla wielu ludzi z branży i spoza niej.

NAGRODA

Nagrodę Człowieka Ze Złotym Uchem w tym roku odbiorą Adrian Sherwood i Andrzej Smolik. Gala wręczenia nagród odbędzie się w sobotę o godzinie 20.30 na dużej sali Klubu Wytwórnia.

GOŚCIE

W tym roku zaproszenie na Soundedit przyjęli tak wybitni producenci jak:

Mad Profesor – twórca muzyki oraz remiksów z gatunku “dub”, współpracownik takich legend jak Sly & Robbie, Lee “Scratch” Perry, Massive Attack, Sade czy The Orb. Na Soundedit Mad Proffesor poprowadzi warsztaty oraz wystąpi ze swoim soundsystemem.

Mad Professor

Mad Professor

Head – stały współpracownik PJ Harvey, który produkował też płyty Dot Alison, Marianne Faithfull czy Therapy?

Count – producent, inżynier dźwięku, twórca remixów. Pracował przy nagraniach m.in. takich artystów jak: The Rolling Stones, DJ Shadow, Frank Sinatra, Radiohead, John Cale, No Doubt, New Order, RUN DMC.

Chris Nagle – najbliższy współpracownik legendarnego producenta Martina Hannetta. Wspólnie pracowali przy nagraniach Joy Division, New Order, Happy Mondays. Jako inżynier realizował m.in. płyty Echo & The Bunnymen, Stone Roses. Samodzielnie produkował m.in. The Charlatans, The Wedding Present, Inspirial Carpets.

Andrzej Smolik – jeden z najwybitniejszych polskich producentów i multi-instrumentalistów, współtwórca sukcesów Wilków, Myslovitz, Miki Urbaniak, Kasi Nosowskiej. Smolik odbierze w Łodzi nagrodę Człowieka ze Złotym Uchem dla polskiego producenta.

Andrzej Smolik

Andrzej Smolik

Adrian Sherwood – mistrz techniki “dub”, twórca znakomitej wytwórni On-U Sound Records, która obchodzić będzie niebawem trzydziestolecie działalności. Na Soundedit zagości po raz drugi. Tym razem jako członek  legendarnej grupy Tackhead. Przyjedzie, by odebrać nagrodę Człowieka ze Złotym  Uchem.

Adrian Sherwood

Adrian Sherwood

Robin Guthrie – producent, gitarzysta, współzałożyciel legendarnej grupy Cocteau Twins. Jest także współtwórcą znakomitej wytwórni płytowej Bella Union. W Łodzi spotka się z publicznością festiwalu oraz weźmie udział w warsztacie prowadzonym przez znakomitego producenta, Counta.

Gordon Raphael – producent najlepszej, wg New Musical Express, płyty ostatniej dekady – “Is This It” zespołu The Strokes.

Małgorzata Polańska – dyrektor firmy Dux Records, największego w Polsce wydawcy muzyki klasycznej.

Warsztaty i spotkania z gośćmi festiwalu uzupełnią pokazy sprzętu, oprogramowania, instrumentów, efektów brzmieniowych oraz prezentacja “zabytkowych”, analogowych syntezatorów.

KONCERTY

Soundedit to także wyjątkowe koncerty. Ubiegłoroczny, zjawiskowy występ  Daniela Lanois zachwycił publiczność zgromadzoną w klubie Wytwórnia. Tym razem powodów do zachwytu będzie znacznie więcej.

Piątek

W piątek, 10 września, pierwszy koncert w Polsce zagra fantastyczny norweski zespól Serena-Maneesh. Ich najnowszy album “Serena-Maneesh 2: Abyss In B  Minor”, wydany nakładem legendarnej wytwórni 4AD zebrał doskonałe  recenzje prasy i zdobył uznanie publiczności, która tłumnie zjawia się na koncertach grupy z Oslo.

Serena Maneesh

Serena-Maneesh

Również po raz pierwszy w Polsce pojawi się zespół Tackhead, o którym mówi się “znikający punkt” albo “wir”. Jego początki sięgają drugiej połowy lat 70-tych, kiedy to poznali się Doug  Wimbish i Skip McDonald. W Łodzi dołączą do nich Bernard Fowler (od 25 lat śpiewający ze Stonesami) i Keith LeBlanc a za stołem mikserskim stanie Adrian Sherwood.

Członkowie Tackhead to jedni z najbardziej rozchwytywanych muzyków sesyjnych na świecie. To powoduje, że niewiele jest dni w roku, kiedy mogą razem zagrać.

Takim dniem będzie 10 września :)

Tackhead

Tackhead

Koniec pierwszego wieczoru należeć będzie do Mad Profesora, jego soundsystemu i genialnego MC – Macka B.

Sobota

W sobotę, 11 września o godzinie 18:00 w małej sali klubu Wytwórnia odbędzie się niecodzienne spotkanie: współzałożyciel grup Joy Division i New Order – basista Peter Hook zaprezentuje klasyczny album JD “Unknown Pleasures”. Spotkanie poprowadzi Piotr Metz, a Peter Hook opowiadać będzie o  powstawaniu tej płyty oraz grać jej fragmenty na żywo.

Peter Hook

Peter Hook

Sobotni wieczór będzie miał charakter akustyczny. Zagra Chris Olley, lider wybitnej, nieistniejącej już formacji  Six By Seven oraz gwiazda wieczoru Neil Hannon, lider zespołu The Divine  Comedy, którego najnowsza płyta ukazała się w maju.

Neil Hannon to  znakomity wokalista i kompozytor, którego muzyczne inspiracje,  zdecydowanie bardziej wypływają z twórczości takich legend piosenki jak Scott Walker, Jacques Brel czy Burt  Bacharach niż z tradycji rockowej. Jedna z najlepszych płyt The Divine Comedy – “A Short Album About Love”, powstała z inspiracji pamiętnym filmem Krzysztofa Kieślowskiego.

Koncert w Łodzi będzie jego pierwszym w Polsce i stanowi część kameralnej, solowej trasy artysty, który akompaniuje sobie na gitarach i fortepianie.

Niedziela

Niedziela 12 września rozpocznie się łódzkim akcentem – występem Marcinery Awarii, zespołu perkusisty zespołu Psychocukier – Marcina  Awierianowa. Wiosną tego roku ukazała się ich debiutancka płyta pt “REBUS”. Składają się nań ujmujące i proste, łatwo wpadające w ucho melodie. Według lidera zespołu “większość  wykonawców muzyki rozrywkowej (alternatywnej) zapomniało o tym, iż  istotna w muzyce jest także melodia. Przekombinowane kawałki tracą  swoją siłę i na dłuższą metę nudzą.

Tuż po łódzkiej ekipie po raz pierwszy w Polsce wystąpi kapela Sweet Billy Pilgrim – wzorcowy przykład  działania w myśl zasady DIY(Do It Yourself). Odrzucani przez wytwórnie  płytowe kupili trochę sprzętu, system Pro Tools, jeden dobrej klasy mikrofon i z pomocą laptopa zrealizowali pierwsze płyty, które rozprowadzili wśród fanów. Najpierw docenił ich magazyn Mojo a w 2009 roku płyta “Twice Born Men” została nominowana do niezwykle prestiżowej Mercury Prize. Dziś Sweet Billy Pilgrim nagrywa dla wytwórni Samadhi  Sound Davida Sylviana i uważany jest za jedną z tych formacji, do których należy jutro muzycznej sceny na  Wyspach i w Europie.

WARSZTATY

Warsztaty i spotkania z zaproszonymi gośćmi odbywać się będą w przestrzeniach Toya Studios, Opus Film i Filharmonii Łódzkiej. Akces do udziału w nich można zgłaszać na adres: workshops@soundedit.pl. Szczegóły na stronie www.soundedit.pl. Program warsztatów i spotkań można ściągnąć stąd.

BILETY

10 września: 70 PLN (65 PLN dla posiadaczy karty Klubu Wytwórnia)
11 września: 80 PLN (75 PLN dla posiadaczy karty Klubu Wytwórnia)
12 września: 30 PLN (25 PLN dla posiadaczy karty Klubu Wytwórnia)
Karnet na całą imprezę: 100 PLN (95 zł dla posiadaczy karty Klubu Wywtórnia)

Do nabycia w sieci Ticket Pro

Współorganizatorami festiwalu są Biuro Promocji i Współpracy z Zagranicą Urzędu Miasta Łodzi, Toya Studios i Klub Wytwórnia.