Kolektyw terenNowy zaprasza na dwa marcowe spotkania na Dźwiękowym Placu Zabawy! Już jutro w Domu Kultury Świt, a 16 marca w Galerii Freta. Szykują się niespodzianki.

Już jutro w Domu Kultury Świt odbędzie się muzyczne zakończenie ferii, podczas którego członkowie kolektywu terenNowy poprowadzą koncert i warsztaty muzyki improwizowanej dla rodziców i dzieci. Gościem specjalnym koncertu będzie Piotr „Stiff” Stefański – wirtuoz gry na instrumentach perkusyjnych, pedagog, lider Studium Instrumentów Etnicznych.

terenNowy.kids to projekt muzyczny dla rodziców i dzieci w wieku 5-10 lat, realizowany przez kolektyw twórców terenNowy – profesjonalistów pasjonatów i marzycieli, który przybiera formę koncertu muzyki improwizowanej o charakterze happeningu.

Podczas koncertów artyści używają etnicznego instrumentarium z różnych zakątków świata, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki, aby w intrygujący sposób zaprezentować ideę improwizacji w muzyce. Dzieci mają przy tym doskonałą okazję, by zapoznać się z takim gatunkami muzycznymi jak muzyka etniczna, ambient czy muzyka eksperymentalna.

Równolegle artyści zapraszają dzieci do bezpośredniego udziału w tworzeniu muzyki i widowiska oraz twórczej ingerencji w zastaną scenografię i wspólne malowanie obrazu z KrzysztOFF’em Skain’em May’em… (www.skain.art.pl)

fragment rozmowy z muzykami z kolektywu terenNowy (www.qlturka.pl) 6.09.2012

My jako kolektyw mamy być „zapalnikiem”, a jaki będzie „wybuch”, czyli efekt końcowy zajęć terenNowy.kids, zależy od samych dzieci i ich rodziców – mówi Paweł Sky z kolektywu terenNowy w rozmowie z Ewą Świerżewską.

Ewa Świerżewska: Na co dzień dzieci z Wami nie grają, ale za to podczas różnych wydarzeń bardzo się angażują. Co na przykład robią?

Paweł Sky: I tu niespodzianka. Otóż dzieci grają z nami na co dzień, czyli na koncertach „dla dorosłych”. Co więcej, to dziecko o imieniu Maximilian wymyśliło nam nazwę debiutanckiej płyty i cyklu, który organizowaliśmy przez pięć lat „Ambientność…”. Obecnie występuje z nami dwoje dzieci, 10-letni wyżej wymieniony Maximilian, który podczas koncertów jest naszym „Golden Boyem”, czyli tak naprawdę performerem oraz 9-letni, dobrze zapowiadający się perkusista Krystian – gra z nami na djembe.

Ewa Świerżewska: A jak to jest z Waszym repertuarem. Kto go tworzy?

Mateusz Dobrowolski: Nie mamy repertuaru. Wszystko – skład na scenie, tworzone utwory – to efekt chwili, impulsu, nie mamy żadnych stałych punktów programu i evergreenów.

Paweł Sky: Choć w przypadku kidsów można powiedzieć, że mamy trzy koncepcje akcji: dwuwersjowy „Dźwiekowy Plac Zabaw, czyli w krainie muzyki improwizowanej” to, w zależności od miejsca, koncert lub warsztat dla dzieci w wieku 3-10 lat. Są to działania z zakresu muzyki o charakterze happeningu. Podczas akcji używamy etnicznego instrumentarium z różnych zakątków świata, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki, aby w intrygujący sposób zaprezentować ideę improwizacji w muzyce. Podczas zabawy z dziećmi, jak również z rodzicami, staramy się zapoznać dzieci z takimi gatunkami muzycznymi, jak muzyka etniczna, ambient czy muzyka eksperymentalna. Podczas „Dźwiękowego Placu Zabaw” narodził się pomysł nowego projektu „Gra w Wiersze”, czyli improwizacje muzyczne do śpiewanych i recytowanych wierszy dla dzieci. Jest to jeszcze projekt nad którym pracujemy i jego ostateczna formuła zapewne wykrystalizuje się na kolejnych koncertach terenNowy.kids.

terenNowy.kids z udziałem Piotra „Stiffa” Stefańskiego

DŹWIĘKOWY PLAC ZABAW czyli muzyczne zakończenie ferii

1 marca 2014 (sobota), godzina 12.00
Dom Kultury „Świt” , ul Wysockiego 11, Warszawa

Ceny biletów: 20 PLN (5 PLN dla uczestników Bródnowskiego Uniwersytetu Dzieci)

Więcej informacji: www.terennowy.info lub www.dkswit.com.pl