Stajnia Augiasza wariacji.pl to trzydziesta szósta premiera w katalogu MegaTotal.pl. Elektro-industrialny projekt z Łodzi ma już na koncie sukcesy na polu koncertowym. Teraz przyszedł czas na uwiecznienie twórczości na srebrnym krążku.

Twórcami wariacji.pl są łódzcy artyści: Ela Dul – wokalistka, wiolonczelistka i poetka, członek grupy mŁodzi przy Stowarzyszeniu Pisarzy Polskich oraz Janusz Jeżyński – kompozytor, gitarzysta i producent. Towarzyszą im Piotr Kowalczyk (na basie i Michał Smodlibowski na perkusji.

Ich muzykę można określić jako elektro-industrial, ale zakres aktywności duetu wykracza daleko poza sam dźwięk.

Twórczość wariacji.pl jest wynikiem artystycznych poszukiwań i próbą spojrzenia na te same zjawiska z różnych perspektyw. Indywidualne odczucia wyrażają za pomocą dźwięku, słowa i obrazu w miniaturach, które pozwalają odbiorcy na swobodną interpretację.

Idea narodziła się na początku 2006 roku, kiedy to duet podjął pierwsze próby tworzenia ilustracji muzycznych do wierszy. Następnym krokiem były wizualne impresje, które nadały wariacjom charakter trójwymiarowości. Całość jest systematycznie rozbudowywana i posiada charakter spontanicznej improwizacji.

Zainicjowany w ten sposób projekt “wariacje na jeden palec” w niekonwencjonalny sposób łączy słowo, dźwięk i wizualizacje. Jego ideą jest ukazanie subiektywnego widzenia świata w różnych perspektywach, za pomocą wielu środków wyrazu scalonych w jedną formę. Prezentowany był m.in. na takich imprezach jak Heineken Opener Festiwal, Pepsi Vena Music Festival, Łódź Alternatywa czy Łódzka Fabryka Muzyki.

Projekcje wideo, które towarzyszą koncertom wariacji.pl są pomostem pomiędzy słowem a muzyką. Członkowie zespołu są ich twórcami począwszy od scenariusza, po reżyserię, montaż i animację. Do kręcenia używają amatorskiej kamery wideo i aparatu fotograficznego, a na odtwórców ról angażują swoich bliskich, znajomych bądź grają w nich sami. Filmy te poprzez rytm, akcenty oraz powtarzalność fraz tworzą z muzyką nierozerwalną całość. Ich treść natomiast z reguły wzmacnia puentę wiersza, pokazuje jego “drugie dno”, lub stanowi luźną impresję, która pozwala odbiorcy na swobodną interpretację. Słowo, muzyka i obraz współgrają ze sobą i przenikają się wzajemnie, co sprawia, że koncerty wariacji.pl są bardziej spektaklem, aniżeli standardowym koncertem rockowym.

W 2009 roku dzięki zaangażowaniu społeczności MegaTotal.pl wariacje.pl zebrały fundusze na wydanie płyty. Debiutancki album zespołu, zatytułowany “Stajnia Augiasza”, ma swoją premierę podczas festiwalu Forum Kina Europejskiego CINERGIA 2010 w ramach cyklu Taperzy XXI Wieku.

Płyta Stajnia Augiasza to rezultat wielomiesięcznej pracy nad cyzelowaniem każdego dźwięku. Efektem tej pracy jest jedenaście doskonale zrealizowanych utworów o potężnym brzmieniu i intrygujących, wyjątkowych tekstach. Znajdują się wśród nich zarówno powalające mocą gitary Za nawiasem, Migawka z brudownika czy Zaklinacz deszczu, jak i delikatne, oparte na samplowanych dźwiękach Na tytuł mnie nie stać czy tytułowa Stajnia Augiasza. Melorecytowane wiersze dodają całości niepokojącego klimatu. To wyjątkowa płyta, której pojawienia się nie wolno przegapić.

Płytę sfinansowali Fani z serwisu MegaTotal.pl:

soul
tombart
marmuzela
yks01
mariochaos
brenda
jaro67
basiab
wojtekgar
kama.pl

oraz 172 innych.

Płytę nagrał zespół w składzie:

Ela Dul: śpiew, recytacja, wiolonczela
Janusz Jeżyński: gitary, syntezatory, programowanie
Piotr Kowalczyk: gitara basowa
Michał Smodlibowski: perkusja

gościnnie wystąpili:

Ewa Sporna: sopran (4)
Grzegorz Szelewa: perkusja (7,8)
Robert Świebodziński: recytacja (6)

aranżacje: Janusz Jeżyński
nagrania, mix i mastering: JJStudio

Utwory na płycie:

1. Prawdziwa historia o początku
2. Za nawiasem
3. Stajnia Augiasza
4. Na tytuł mnie nie stać
5. Migawka z brudownika
6. Teoretycznie każdy potrafi latać
7. Skazani na weekend
8. Etiuda na jeden palec
9. Zaklinacz deszczu
10. Nibypiosenka
11. Trzynasty kolor zimy

Strona zespołu

wariacje.pl – Stajnia Augiasza. Kup tę płytę w MegaTunes!