Od jakiegoś czasu Artur (iNNy wokal) dosyła mi maile: a to jakiś konkurs, a to remix, a to kolejny konkurs… I naszła mnie pewna refleksja, którą się podzielę. Ale najpierw podam fakty.

inni_konurs_foto_page

Niezależny Serwis Informacyjny choszczno.info.pl (Choszczno to rodzinne miasto iNNych) ogłosił konkurs fotograficzny związany z tytułową piosenką z płyty NEONOWA, którą iNNi wydadzą niebawem pod flagą MegaTotal.pl. Wystarczy zrobić naprawdę fajną fotę inspirowaną tym utworem. Bardzo cenna akcja aktywizująca lokalnych fanów. I właśnie o to chodzi.

REFLEKSJA

Bardzo się cieszę, że Artur przysyła mi te maile. Bardzo cieszę się, że terenNowy.live nagrywa płytę na żywo i zaprasza wszystkich Fanów z MT. Bardzo się cieszę, że Coffee Break wygrywa konkursy i promuje się w Polskim Radio a Evenement punktuje na listach przebojów lokalnych rozgłośni. DLACZEGO? Bo to dowodzi, że ci Artyści (i wielu innych też) poważnie podchodzą do tego co robią. Starają się by wypromować muzykę, w którą zainwestowali Fani.

Co jakiś czas od któregoś z Artystów lub Fanów powraca pytanie: co robimy by wypromować zespoły, które zebrały megatotal i wydały płyty? A ja odwrócę pytanie: a co Ty zrobiłeś, by wypromować Artystów z MT? Czy przekonałeś znajomych do idei MT? Czy byłeś na koncercie jakiejś kapeli z MT? Czy kupujesz płyty, w które zainwestowałeś? Czy namówiłeś do tego swoich znajomych? To nie są pytania personalne.
Jest wielu Fanów, którzy na każde z tych pytań po wielokroć odpowiedzą TAK.
I CHWAŁA Im za to.

To są pytania do ogółu. Do społeczności. Bo MegaTotal.pl jest serwisem społecznościowym. Promujemy się jako społecznościowa wytwórnia płytowa. Co to oznacza? Że od Społeczności zależy jaka “zawartość” pojawia się na serwisie i co się z nią dzieje. Jak na każdym innym portalu społecznościowym Załoga dostarcza platformę, zestaw narzędzi i stara się by maszyna działała i jechała do przodu. Ale to od Was zależy co się tu dzieje. Od Fanów i Artystów. To Wy publikujecie muzykę, to Wy decydujecie kto wyda płytę i to Wy bierzecie na siebie odpowiedzialność za jej sukces. W tradycyjnej wytwórni taką rolę często pełni jedna osoba. I ona ryzykuje osobiście. Tu Was są tysiące. Przy takiej sile wystarczy niewielki jednostkowy wysiłek, by w sumie odezwać się potężnym głosem. Trzeba tylko spróbować :)

Dlaczego my nie zajmujemy się promocją każdego jednego zespołu? Bo Artyści mają od tego swoich managerów i agentów. A co, jeśli nie mają?  MAJĄ! I to wielu! Jest nim każdy, kto zainwestował w Artystę! Jeśli zainwestowałeś, to będziesz czerpał zyski. W twoim własnym interesie jest więc go promować. Im bardziej się postarasz, tym więcej zarobisz i większą satysfakcję poczujesz. Nie wiesz jak się do tego zabrać? A czy Twoi znajomi wiedzą o tym, że jesteś producentem muzycznym? Komu pokazałeś płytę, która została wydana dzięki Tobie? Namów przyjaciół, by ją kupili, bo to najbardziej uczciwy interes na świecie: aż połowa kasy, którą zapłacą, trafi do Artysty.

Czy słyszałeś, żeby którykolwiek społecznościowy serwis muzyczny promował na zewnątrz jakiegoś artystę za darmo? Jeśli promuje, to bierze za to kasę. Wprost albo po kryjomu. Na MegaTotal.pl podział kosztów i zysków jest prosty jak drut: połowa Fani, połowa Artyści. My nie bierzemy nic. Korzystamy tylko na tym, że jest Was wielu i są firmy, które chcą pokazać Wam swoje reklamy.

Co my robimy poza smarowaniem śrubek? W sumie niewiele ;) Obecnie na tapecie mamy:
- prawie trzydzieści otwartych procesów wydawniczych, z których każdy to dziesiątki godzin rozmów, spotkań, czytania dokumentów, ustaleń, itp. Włączając w to kontakty z mediami i publikacje dotyczące premier.
- organizację części Pepsi Music Vena Festival, na którym wystąpi 10 naszych kapel. Dla nich to szansa pokazania się przed dużą publicznością na dużej imprezie. No i zlot MT tamże.
- codzienną pracę przy nawiązywaniu kontaktów z mediami. Efekty? Cała strona w ogólnopolskiej gazecie Metro, cykl artykułów na stronach Rzeczpospolitej, materiał w TVN24, w którym pokazali się 6 Trainers i Alone. To tylko garść niedawnych publikacji.
- przygotowania do branżowych targów, na których będziemy mieć stoisko (szczegóły niebawem :)
- zaawansowane rozmowy na temat dystrybucji płyt (szczegóły, miejmy nadzieję, niebawem :)
- a w przeszłości kilka zdobytych nagród (przygotowania do każdego z konkursów pochłonęły masę czasu), współorganizacja Festiwalu Łódź Alternatywa, na której pokazało się sześć naszych kapel – szkoda, że tak niewielu Fanów je zobaczyło :(
- prowadzimy też wiele rozmów dotyczących chociażby obecności w telewizji, stałych cykli koncertowych, patronackich audycji radiowych, ale zanim nie będzie konkretów, szczegółów nie możemy podawać.

W miarę możliwości wspieramy też pomysły i działania samych Artystów. Czego przykładami są pamiętna premiera nagrań Samokhin Bandu na MT, publikacja cyklu wywiadów GDZIE ONI SĄ czy teraz impreza organizowana przez terenNowy.live. A najprostszą formą pomocy są posty w MegaZinie. To medium, w którym za darmo, bez żadnej łachy a wręcz z radością piszemy o tym, co robią megatotalowe zespoły. Do tego bowiem zostało powołane.

Rzecz jednak w tym, że my musimy patrzeć i działać globalnie. Promujemy serwis dla Artystów i wykorzystujemy do tego ich nazwy, po to, by trafiły do świadomości ludzi na zewnątrz (zajrzyjcie np. do informatora terenNowego.live). Ale nie możemy zajmować się każdym z osobna. Nie możemy być managementem dla kilku tysięcy artystów, bo takiego obciążenia nie wytrzymałby żaden, nawet wielki koncern. Dlatego potrzebne są działania samych Artystów i ich Fanów. Nawet w skali mikro.

I właśnie dlatego cieszą mnie maile od Artura, inicjatywy terenNowego.live i sukcesy Coffee Break i Evenementu. Jesteśmy otwarci na wszelkie formy współpracy (leżące w naszej mocy :). Ale inicjatywa do tych działań leży po Waszej stronie. Bo MT to serwis społecznościowy. I to Społeczność ma na nim najwięcej do powiedzenia.

ERGO:
1. Jeśli jesteś Fanem, mów wszystkim o swoich ulubionych kapelach z MT, chwal się, że jesteś producentem muzycznym i czynnie działasz na rzecz uczciwych zasad w branży muzycznej.
2. Jeśli jesteś Artystą, mów wszystkim, że pomagają Ci Fani z MT a jeśli dzieje się coś ważnego, pisz – info[at]megatotal.pl, MegaZin jest dla Ciebie.

To najprostsze co możecie zrobić, ale gdy te starania się doda, uzyskamy potężną Moc. I niech ta Moc będzie z Wami!

Howgh!

A! I jeszcze jedno możecie zrobić. Pojawić się 9 i 10 października na MegaZlocie. Pokazać, że wierzycie, że to ma sens. To nasz wielki egzamin. Organizatorzy dużej imprezy oddali nam na dwa dni scenę z ogromną halą bo wierzą, że użytkownicy MT mają Moc i przyjdą obejrzeć kapele, które sami wybiorą. Wierzymy, że to się uda i nasza społeczność zmobilizuje się by dopingować swoje gwiazdy. Bo to ważna gra.