Kolektyw terenNowy po okresie dość intensywnej aktywności koncertowej skupił się na kolejnym obszarze działalności twórczej. Tym razem stawia na muzyczną edukację najmłodszych. W czerwcu ubiegłego roku odbyła się pierwsza impreza w ramach cyklu terenNowy.kids. Temat okazał się nośny i w styczniu odbędzie się jej piąta edycja. Organizatorzy zaplanowali duże wydarzenie. Jego patronem jest MegaTotal :)

Impreza pod nazwą KIDS 05 “W krainie muzyki improwizowanej” odbędzie się w ramach cyklu rodzinnych poranków muzycznych organizowanych przez Dom Kultury “Świt” w Warszawie.

Biorący w niej udział artyści zaproszą dzieci do udziału w koncercie muzyki improwizowanej o charakterze happeningu. Mali twórcy przy pomocy etnicznego instrumentarium, naturalistycznych odgłosów i nowoczesnej elektroniki oraz możliwości kreatywnej ingerencji w zastaną scenografię, poszukiwać będą efektu artystycznego, czyli mistycznej świątyni dźwięku.

Projekt realizowany jest przez kolektyw twórczy złożony z profesjonalistów, pasjonatów i marzycieli związanych z zespołami terenNowy.live, Żywiołak, R.U.T.A., Das Moon i Balanda DidjeridooDuo.

Paweł Sky: terenNowy.kids to interaktywne zajęcia dla dzieci, podczas których wykorzystujemy działania z takich dziedzin sztuki jak muzyka, plastyka oraz performance. Bo jeżeli terenNowy.live jest Dźwiękowym Teatrem Emocji, to terenNowy.kids ma być Emocjonalnym Placem Zabaw. Miejscem (zdarzeniem), gdzie dzieci uwalniają swoją wyobraźnię i uczucia. Chcemy zachęcać dzieci do działania intuicyjnego. Chcemy, aby patrzyły „emocjami”. I tylko od ich ekspresji i pomysłowości zależy jak się będą bawić. My jako kolektyw mamy być „zapalnikiem”, a jaki będzie „wybuch”, czyli efekt końcowy zajęć terenNowy.kids zależy od nich samych i rodziców. Nie wszystkie akcje dla dzieci muszą mieć charakter jedynie edukacyjny czy typowo rozrywkowy. My z terenNowym.kids szukamy miejsca gdzieś po środku. Zabawa razem z edukacją a proporcje zależą tylko od dzieci.

Krzysztof Nieporęcki: Dzieci nie są głupie, swoje wiedzą i same potrafią (na swój sposób) ocenić co jest fajne a co nie. Nie powinno się więc proponować im rzeczy kiepskich tylko dlatego, że są małe. Czemu mają wychowywać się na disco polo, a nie na muzyce improwizowanej na przykład?

Cały wywiad z terenNowym.live
Recenzja płyty Ambientność w Rzeczpospolitej

Rodzinny poranek muzyczny w krainie muzyki improwizowanej odbędzie się w niedzielę 8 stycznia 2012 roku o godzinie 12:00 w Domu Kultury “Świt” w Warszawie. Bilety w cenie 12 PLN można rezerwować pod numerem telefonu +22 811 01 05