Trzeci wieczór z Taperami XXI Wieku podczas festiwalu Cinergia będzie należeć do The Washing Machine. Łódzka kapela zaprezentuje własną ścieżkę dźwiękową do pierwszego w historii filmu grozy – Gabinetu Doktora Caligari Roberta Wiene’a. Bilety na koncert można kupić „za ile się chce” na eventoid.pl!

GABINET DOKTORA CALIGARI to klasyk niemieckiego ekspresjonizmu a zarazem pierwszy obraz, w którym zastosowano efekty specjalne i pierwszy film grozy. GABINET… opowiada historię tajemniczego doktora Caligari i jego towarzysza – somnambulika Cezara. Wraz z ich pojawieniem się w małym miasteczku Holstenwall, okolicę nawiedza seria niewyjaśnionych zabójstw. Podczas seansu w jarmarcznej budzie zgromadzona publiczność jest świadkiem przebudzenia Cezara, który spał od urodzenia. Ten na pytanie zadane przez jego widzów przepowiada jego śmierć następnego ranka. Przepowiednia spełnia się, a podejrzenie o dokonywanie zabójstw pada na somnabulika.

Pomimo dziewięćdziesięciu lat, jakie minęły od premiery oraz ograniczonych środków, jakimi dysponowali twórcy, wiele współczesnych filmów grozy może pozazdrościć GABINET DOKTORA CALIGARI gęstości atmosfery, napięcia i wszechobecnego szaleństwa. Bazując wyłącznie na wizualnych środkach ekspresji – niezwykle sugestywnej grze aktorskiej i charakteryzacji, scenografii przypominającej majaki szalonego umysłu i pierwszych próbach wywołania iluzji przy zastosowaniu efektów specjalnych, Robert Wiene wyczarował deliryczny świat budzący grozę i trzymający w napięciu do samego, całkowicie zaskakującego końca.

Czas trwania: 71 minut

The Washing Machine to grający alternatywnego rocka kwartet z okolic Łodzi i jednocześnie jedna z najzdolniejszych i najbardziej obiecujących polskich grup. Zespół jako jedyny przedstawiciel Polski w kwietniu 2010 wziął udział w koncertach promocyjnych organizowanych dla młodych zespołów przez angielskie media i agencje koncertowe. Dzięki tym występom nawiązał kontakt z ludźmi odpowiedzialnym za sukcesy takich gwiazd jak: Madonna, Kings Of Leon, Arctic Monkeys czy Kaiser Chiefs.

Grupa powstała w 2006 roku. Ma na koncie EPkę BURN YOUR BROKEN HEART oraz dwie Offsesje zarejestrowane dla Programu III Polskiego Radia w studiu im. Agnieszki Osieckiej. W 2008 roku została nominowana przez magazyn PULP do nagrody MIAZGA w kategorii Odkrycie Roku.

The Washing Machine zagrali dziesiątki koncertów w całej Polsce, Wielkiej Brytanii, Szkocji i Niemczech. Wystąpili na wielu ważnych imprezach, począwszy od przeglądu „Młode Wilki” w warszawskiej Stodole, przez Festiwal „Zderzak”, Przegląd Kapel Rockowych „Rock’N’ Tur”, konkurs My Enterprise The Band, Rock May Festiwal, festiwal Re:wizje, Pepsi Vena Festival, Red Bull Tourbus po Festiwal w Jarocinie i Przystanek Woodstock.