W Łodzi trwa szesnasta edycja Forum Kina Europejskiego CINERGIA 2011. Tegoroczne forum to prawie setka znakomitych filmów i niezwykły koncert na zakończenie – Gary Lucas zagra na żywo muzykę do hiszpańskojęzycznej wersji Draculi z 1931 roku. Patronem Cinergii jest MegaTotal :)

Na program CINERGII 2011 składa się kilka cykli tematycznych, w tym dwa konkursy: na Najlepszy Debiut Europejski i o Nagrodę Filmową im. Andrzeja Munka. Organizatorzy przypominają także filmowe sylwetki niezwykłych reżyserów: Istvana Szabo, Krzysztofa Zanussiego, Wima Wendersa oraz Marco Ferreriego, znanego w Polsce głównie z filmu Wielkie żarcie.

Podczas Forum zobaczymy również przekrój duńskiego kina kobiecego, przegląd najnowszej kinematografii niemieckiej oraz zestaw filmów polskich reżyserów, duchowych spadkobierców ogromnego talentu Andrzeja Munka.

Festiwal zakończy niezwykłe wydarzenie – projekcja filmu Spanish Dracula, do którego muzykę na żywo wykona Gary Lucas, znakomity amerykański gitarzysta, były członek Magic Bandu Cpt. Beefhearta, mający na koncie współpracę m.in. z Lou Reedem, Jonhem Cale’m, Johnem Zornem i Nickiem Cave’m.

Spanish Dracula to film, który powstawał równolegle z amerykańską wersją Draculi w 1931 roku. Nocami, w tych samych dekoracjach i kostiumach, według tego samego scenariusza, kręciła go inna ekipa z hiszpańskojęzyczną obsadą. W tamtych czasach tego rodzaju wersje językowe przygotowywano również dla wielu innych filmów, ale większość z nich jednak zaginęła.

Spanish Dracula przetrwał i w 2009 podczas Havana Film Festival odbyła się premiera filmu ze ścieżką dźwiękową skomponowaną i wykonaną na żywo przez Gary’ego Lucasa. Teraz ten projekt w łódzkim klubie Wytwórnia zobaczą widzowie Forum Kina Europejskiego.

UWAGA KONKURS!

Podczas ubiegłorocznej edycji Forum Kina Europejskiego CINERGIA 2010, MegaTotal zorganizował przegląd Taperzy XXI Wieku, podczas którego megatotalne kapele na żywo wykonywały muzykę do filmów.

Jeśli chcesz zobaczyć na Spanish Draculę z Garym Lucasem na żywo, lub jakikolwiek inny film podczas Forum Kina Europejskiego, na adres info@megatotal.pl przyślij nazwę przynajmniej jednego zespołu, który rok temu zagrał w ramach przeglądu Taperzy XXI Wieku.

Program festiwalu możesz sprawdzić tutaj.